Blog

Apple, Kurumsal Pazar İçin IBM İle İşbirliğine Başlıyor

Görünüşe göre mobil pazarda bir sonraki büyük trend kurumsal pazara yönelik çözümler olacak. Android ve iOS, kişisel kullanım için sıkça tercih ediliyor olsa da henüz gerçek anlamda kurumsal kullanıma uygun değiller. Android’e eklenen yeni özelliklerle birlikte bu alanda bir gelişme hedefleniyor. Şimdi de Apple, IBM ile önemli bir anlaşmaya imza atarak kurumsal pazardaki rolünü iyileştirmeye karar verdi.

Apple ve IBM, iPad ve iPhone’un kurumsal pazardaki yerini güçlendirmek için işbirliği yapacak. Bu işbirliği çerçevesinde IBM, iOS cihazları için 100’ün üzerinde kurumsal uygulama geliştirecek. Bununla birlikte IBM, Apple ürünlerini kendi ürünleriyle birlikte paket olarak satacak ve gerektiğinde servis hizmeti de verecek. Apple da kurumlar için kendi özel servis hizmetini sunacak.

Apple ve IBM, kişisel bilgisayarların ilk popüler olduğu yıllarda ciddi birer rakipti. Ardından Apple, IBM’in PowerPC işlemcileri PowerMac modellerinde kullanarak önemli bir işbirliği başlatmıştı. IBM’in son yıllarda donanım üretiminden gittikçe uzaklaştığını görüyoruz. Apple için uygulama geliştirecek olmaları da IBM’in artık bir yazılım ve hizmet şirketi olma yolundaki gidişini gösteriyor.

Öte yandan Apple açısından bakarsak IBM’in kurumsal pazardaki rolü iOS için oldukça değerli katkılar sağlayabilir. Özellikle BlackBerry’nin yaşadığı düşüşün ardından kurumsal pazarda mobil ürünler için bir ihtiyaç oluştu. iOS ve Android’in kurumsal altyapı anlamında çok tutulmadığı ortada. Bu konuda avantajlı olan Microsoft ise Windows Phone’u henüz yeterince yaygınlaştıramadı.

Mobil sistemlerle kurumsal sistemleri bir araya getiren çözümler çok değerli bir yere sahip olacak. Bu konuda Türkiye’den de iyi girişimler çıkmaya başladı ve umarız daha iyileri de gelecek.