Blog

Apple iOS 8 ve Mac OS X Yosemite’yi Duyurdu

Apple bugün WWDC 14 konferasında kapsamında iki önemli duyuru yaptı. Daha önce de konuşulduğu gibi iOS 8 ve Mac OS X Yosemite sürümleri duyuruldu.

Apple, bu iki işletim sisteminin ortaklığına hiç olmadığı kadar detaylı şekilde odaklanmış. Aslında marka birkaç senedir bu konuya vurgu yapıyordu fakat bizce en mantıklı adımlar şimdi atılmış oluyor. İşbirliğinin başında Mac sahiplerinin iPhone’larına gelen arama ve SMS’leri bilgisayarları üzerinden cevaplayabilmeleri geliyor. Yani iPhone’unuz diğer odada olsa bile tüm iletişimi Mac üzerinden yapmanız mümkün olacak.

Bu işbirliği Mac üzerinden iPhone’u hotspot olarak kurabilme ve yarım kalan işlere Mac ya da iOS üzerinde devam edebilme gibi konularda da devam ediyor. Son kullanıcıya yönelik özellikler için 2F Magazine‘in haberine göz atabilirsiniz.

Biz biraz da geliştiricilere yönelik özelliklerden bahsedelim. Apple, bugünden itibaren geliştiriciler için iOS 8 SDK’sını yayınlıyor. Bunun içerisinde 4,000’in üzerinde API mevcut. Apple’ın sunumda söylediklerine bakılırsa artık geliştiricilere daha fazla özgürlük tanınıyor. Geliştiriciler artık kendi uygulamalarında Apple klavyesi dışında başka klavyeler de kullanabilecek. Bununla birlikte uygulamalarına TouchID özelliğini entegre edebilecekler. Böylece istenirse uygulama sadece parmak iziyle açılacak şekilde tasarlanabilecek.

Geliştiriciler açısından bir başka önemli gelişme ise uygulamalar arası iletişim. Artık geliştiriciler diğer uygulamalardan veri alabilecek ya da veri paylaşabilecek. Dolayısıyla bir uygulama, sahip olduğunuz diğer aksesuarlarla ya da uygulamalarla uyum içerisinde çalışabilecek. Bunun ilk örneğini Health uygulamasında görüyoruz. Apple’ın sağlık odaklı Health uygulaması, diğer uygulamalardan gelen veriler için bir merkez olacak şekilde tasarlanmış.

Apple’ın akıllı evler ve “nesnelerin interneti” için geliştirdiği HomeKit uygulaması bir merkez olmayı hedefliyor. Apple bir özellik ya da donanım sunmasa da 3. parti geliştiriciler için iPhone’u bir kumanda haline getirmek istemiş.

iCloud da yeni işletim sistemleriyle birlikte yenileniyor. Artık iCloud, Dropbox benzeri bir yapıya sahip. Yani sadece yedekleme değil dosya paylaşımı için de kullanılabiliyor. En başından olması gerektiği gibi…

Son olarak Swift’ten bahsedelim. Henüz detaylar net değil ama Apple geliştiriciler için yeni bir programlama dili geliştirmiş. Halen mevcut yöntemlerle uygulama yazabilmek mümkün. Fakat Apple’a göre Swift ile yazılan iOS ve Mac uygulamaları daha uyumlu çalışıyor ve daha kısa sürede yazılabiliyor. Swift için Apple’ın yorumu “Objective C’nin C’siz hali” şeklinde tanımlıyor.

Hem iOS 8 hem de Mac OS X Yosemite sonbahar aylarında tam sürümleriyle ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak. Geliştiriciler ise bugünden itibaren yeni işletim sistemlerini indirip kurcalamaya başlayabilir.