Blog

Apple dijital müzik devriminin ikinci perdesinde de rol alacak

Uzun süredir hakkında spekülasyonlar yapılan Apple’ın müzik servisi, WWDC’ 15 geliştiriciler konferasında duyuruldu. Apple Music, şirketin geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar karşılığında satın aldığı Beat Music altyapısı üzerine kuruldu ve Apple’ın devasa iTunes kataloğu da içerisine dahil edildi.30 Haziran’da kullanıma sunulacak olan Apple Music, ABD’de aylık 9,99 dolar abonelik ücreti talep edecek. Ayrıca 14,99 dolara abone olunabilen aile paketi seçeneği, altı üyenin servisten yararlanmasını mümkün kılacak. Servisin rakiplerine karşı asıl avantajı ise iOS’un önyüklü müzik uygulamasına entegre edilecek olması. Yani Apple Music iOS 9 ile çalışan her cihazda kullanıma hazır gelecek.

Albüm ve single çalışmaların yanı sıra müzisyen ve yapımcılar Apple Music için düzenli olarak özel çalma listeleri hazırlayacak ve New York, Londra ve Los Angeles’ta yerleşik DJ’lerin çalacağı canlı DJ kanalı Beats1 da Apple Music içinde gelecek.

Music’in duyurulan özellikleri ve devasa kataloğu, iPod ve iTunes ile dijital müzik devrimini başlatan Apple’ın, Spotify ve Deezer gibi servislerle daha da ileriye götürülen devrimde önemli bir yer edinebileceğini gösteriyor.

Müzisyenler hayranlarıyla buluşuyor

Apple Music uygulamasının içerisinde gelen Connect, müzisyenlerin kendi özel sayfaları üzerinden hayranları ve dinleyiciler ile iletişim kurmasını sağlayan bir platform. Müzisyenler Connect hesaplarına sosyal ağ profilleriyle giriş yapabiliyor ve durum güncellemeleri ile paylaşımları otomatik olarak  Apple Music’e aktarılabiliyor.

30 Haziran’da 100’den fazla ülkede kullanıma sunulacak olan Apple Music, ilk etapta iOS, OS X ve Windows’ta kullanılabilecek. Sonbaharda ise Apple TV ve Android kullanıcıları servise kavuşacak.