Blog

Apple, Beats’i Resmen Satın Aldı

Apple, günlerdir devam eden söylentilerin ardından Beats Audio’yu 3 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Apple’ın resmi duyurusunda pek fazla bilgi yok. Şirket, Beats Audio ve Beats Music servisini 3 milyar dolar karşılığında satın alıyor. Ayrıca Dr. Dre ve Jimmy Iovine de bundan böyle Apple’da görev alacak. Asıl önemli açıklamalar ise Apple ve Beats yöneticilerinden geldi.

Recode’un etkinliğine Iovine ile birlikte katılan Apple VP Eddy Cue, Beats Audio’yu 3 sebepten dolayı satın aldıklarını söyledi: Yetenek, güzel kulaklıklar ve Beats Music. Beats ekibinin çok yetenekli isimlerden oluştuğunu söyleyen Cue, harika kulaklıklar ve hoparlörler ürettiklerini ve “subscription” tabanlı arasında en doğru modeli Beats Music’in uyguladığını belirtmiş.

Cue ayrıca Apple’ın Beats markasını kullanmaya devam edeceğini dile getirdi. Dolayısıyla en azından Beats kulaklıklarının Apple bünyesinde yaşayacağını söyleyebiliriz. Beats Music’in de iTunes’dan bağımsız kalacağı açıklandı.

Beats, kulaklık konusunda benzer bir girişimi daha önce HTC ile denemiş ama pek başarılı olamamıştı. Bu konu Iovine’e sorulmuş; “O zaman bir partnere ihtiyacımız vardı. Apple’da satın alma süreci de ürün geliştirme süreci gibi işliyor. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyorlar. Bu sebeple 10 yıldır Eddy ile iletişimde olsak da o dönemde bir işbirliği olmadı. Bugün ise 10 yıllık bir flörtün ardından bir anda evlenmeye karar vermiş çiftler gibiyiz”

Bundan böyle Jimmy Iovine, Apple’da müzik konusunda Eddy Cue’ya, donanım konusunda ise Phil Schiller’e bağlı olarak çalışacak. Fakat unvanı açıklanmadı.

Apple CEO’su Tim Cook da konuyla ilgili New York Times‘a konuşmuş. Beats ekibinin Apple’da önceden olduğu şekilde çalışmaya devam edeceğini söyleyen Cook, daha önce hiç bahsedilmemiş ürünlerin gündemlerinde olduğunu belirtmiş. Apple’ın Beats Music konusundaki yaklaşımı da değerlendiren Cook “Elbette Apple da böyle bir hizmet yaratabilirdi. Ama gidip hazır ve iyi olan bir uygulamayı almak istedik. Her zaman her şeyi kendiniz üretemezsiniz. Geçtiğimiz yıl satın aldığımız 27 şirket için de aynısı geçerliydi” şeklinde konuşmuş.