Blog

Annemizin aslında harika bir girişimci olduğunu gösteren 5 yeteneği

Günümüzde kadınların iş dünyasındaki rolü tartışmalı bir konu. Birçok ülkede büyük şirketlerde çalışan kadın oranlarını yükseltmek için çalışmalar yapılırken kadınların aynı pozisyondaki erkeklere kıyasla daha az maaş almaları büyüyen bir sorun olarak göze çarpıyor. Girişimcilik alanında ise kurucular anlamında bakıldığında sadece %10’luk bir kadın girişimci oranı olması aslında üzerine düşünülmesi gereken bir durum. İsrail merkezli bir startup olan Roojoom‘un kurucularından ve bir anne olan Yael Kochman, annelerin aslında çocuklarına vakit ayırmak için girişimcilikten uzaklaştığını düşünüyor. Ancak Kochman, annelerin aslında çocuklarını büyütürken girişimcilik konusunda işlerini yarayacak çok fazla tecrübe edindiklerini düşünüyor. 

İşte onlardan 5 tanesi:

1- Stres altında çalışmak

Küçük bebeğinizin hastalanması, çocuğunuzun okulda kavga etmesi oldukça stresli durumlardır. Üstelik tüm bunlar olurken bir yandan evliliğinizi yönetmek, işe gitmek ve sosyal aktivitelere de zaman ayırmak gerekiyor. Birçok anne tüm bunların hepsini bir arada sürdürerek yıllarını geçiriyor. Tüm bunları başarabilen bir anne neden bir şirketi yönetemesin ki?

2- İkna becerisi

Yael Kochman’a göre müşteriyi ürünü satın alması konusunda ikna etmek, 5 yaşındaki bir çocuğu sebze yemeye ikna etmekten daha kolay. Dolayısıyla anneler ikna kabiliyetlerini çok geliştirme fırsatı buluyorlar.

3- Yaratıcılık ve finans yönetimi

Girişimler düşük bütçelerle hatta bazen sıfır sermaye ile kurulur. Bu sebeple ucuz çözümler bulmak, yaratıcı growth hacking çözümleri uygulamak zorundadır. Birçok anne bu zorlukları evde tecrübe ediyor. Çocuğunun ihtiyaçları, kendi ihtiyaçları derken hem finans yönetimi, hem de zaman yönetimi konusunda çok yaratıcı çözümler keşfediyorlar.

4- Egolardan arınmak

İyi bir girişimci özgüvenli ve iddialı olmak zorunda. Ancak zaman zaman egosunu bir kenara bırakıp tavsiyelere uymasını, hatalardan ders çıkarmasını bilmeli. Anneler için de zaman zaman egoları bir kenara bırakmak, hem eşi hem de çocuğuyla ilgili tavsiyelere uyabilmek, zaman zaman inat etmek yerine orta yolu bulabilmek çok önemli bir meziyet.

5- İniş ve çıkışlara rağmen pes etmemek

Her girişimin iyi ve kötü günleri olur. Bir gün yeni müşteriler gelip gelirler hızla artarken günün birinde müşteri kaybıyla finansman sıkıntısı ortaya çıkabilir. Elbette kötü günlerde pes etmeyip başarıya ulaşanalar olabildiği gibi bazen de kapatıp gitmek en iyi çözüm olabilir.

Ancak bu durum anneler için geçerli değil. Çocuğunuz okulda çok başarılı bir dönem geçirip sizi mutlu edebilir ancak günün birinde kötü bir alışkanlık sebebiyle de çok başınızı ağrıtabilir. Bir annenin hiçbir zaman çocuğundan vazgeçme, pes etme şansı yok. Dolayısıyla annelerimiz hayatın iniş çıkışlarıyla baş etmek konusunda çok önemli sınavları atlatırlar.

Anneler gününüz kutlu olsun!