Blog

Anneler İçin Girişimcilik Neden Doğaldır?

Anneler birden fazla işi bir arada yapma konusunda uzmandır

Bir anne küçük bebeği ağlarken giyinebilir, okula gidecek kızının sorularını yanıtlarken bir yandan da alışveriş listesi hazırlayabilir. Anneler bebek bakıcısı, okul sonrası aktiviteleri, doktor randevuları gibi birden fazla takvimi eşzamanlı olarak yönetebilirler.

Bir şirket yürütmekle bir annenin üstesinden gelmesi gereken sayısız günlük aktivitenin ne kadar benzer olduğuna şaşırabilirsiniz. Anneler farklı rolleri ve öncelikleri kolayca dengeleyebilirler.

Anneler ilişkilere önem verir

Kadınlar ofisteki ilişkilerine erkeklerden çok daha fazla önem verirler. Erkekler arasındaki ilişkiler genellikle ticarete dayanır. Kadınlar ise tipik olarak iş arkadaşları ile uzun süreli ilişkiler geliştirmeye özen gösterirler.

Kadınların iş arkadaşları ile kurudukları bağlantıyı aynı zamanda müşterileri, iş ortakları, tedarikçileri ve çalışanlarına da uygulama eğilimindedirler. Nitekim bu tarz bir ilişki başarılı bir şirketin temelini oluşturur. Bu yüzden pek çok iş sahibi kadın çalışanlarına ödeme yaptığı ve karşılığında iş üreten kişiler olarak bakmaz. Güven üzerine kurdukları ilişkilerden dolayı personel memnuniyeti artarken işten çıkan personel sayısı azalır.

Anneler durup yol sorabilir

Biraz genelleme olabilir ama bir kadın ne zaman kaybolduğunu bilir ve bu durumda en kısa şekilde hedefe nasıl varacağını sorar. Yeni anneler önceki jenerasyonlardan ve deneyimli annelerden tavsiye almaya açıktır.

Bu yüzden bir girişimci olan kadın yardım istemekten çekinmeyecektir. Anneler sektörde ya da müşterileriyle işleri hızlandırmak için gerekli olan “basit soruları” sormaktan çekinmez. Bu da onların işlerinde daha hızlı yol almasını sağlar.

Anneler iş dışında bir hayatının olmasının önemini bilir

Anne girişimciler yarattıkları işi sevmelerine rağmen onların en büyük önceliği her zaman ofis dışında olacaktır. Bu da bir girişimci için en önemli değerlerden birisidir.

Neden mi? Başlangıç olarak anneler iş-yaşam dengesinin uzmanıdır ki bu denge bir girişimcinin motivasyonu için oldukça kritiktir. Ek olarak iş dışında öncelikleri olan bir anne, yürüttüğü işe dışarıdan bakarak sağlıklı bir şekilde değerlendirme şansına sahiptir. Bir web sitesinin ya da basın bildirisinin her detayında kaybolan bir anne ile kolay karşılaşamazsınız. Bazen gerekli olan sadece işi tamamlayıp bir sonraki adıma odaklanmaktır.

Anneler hiç kimsenin yapamadığı kadar kolay iletişim kurar

Bir girişimcinin iletişim yetenekleri ona iş yaşamında büyük bir başarı getirebilir. Nitekim yaşadıkları deneyimleri diğer annelerle paylaşmak kadınların doğal güdüsüdür. Anneler kurdukları iletişim sayesinde hangi ürünlerin iyi olduğunu, hangi tekniklerin işe yarayıp yaramadığını bilirler. Kısacası anneler paylaşır.

Anne bloggerların yükselişine kısaca bakacak olursak; sosyal medyada, webde, farklı grup ve forumlarda ne kadar paylaşıldıklarını görebiliriz. Markette, parkta ya da doktorun bekleme salonunda yapılan bilgi alışverişinden söz etmiyoruz bile…

Anneler kolay uyum sağlar

Bir anne için hayat sürekli değişir ve beklenmedik olaylarla doludur. İstediğiniz kadar kursa kayıt olabilir, kitap okuyabilirsiniz ama asla yeni doğan bir bebeğe tam olarak hazırlanamazsınız. Bir anne olarak asla ayaklarınızı uzatıp tam olarak dinlenmeniz mümkün değildir çünkü bugün tamamladığınız işler ertesi gün sizi farklı biçimde bekliyor olacaktır.

Nitekim girişimcilerin de her daim tetikte olması gerekmektedir. Başarı bazen pazarlama, teknoloji, müşteriler ya da rekabet gibi değişikliklere adapte olamadığınız için elinizden uçar gider. İyi bir girişimci, bir anne gibi değişimden hiçbir zaman korkmamalıdır. Anneler tüm dağınıklığın ve kaosun içinde başarının önüne bakmaktan geçtiğini bilir.

Kaynak:

6 Reasons Moms Are Naturals When It Comes to Entrepreneurship