Blog

Angry Birds Epic: Rovio’dan Freemium RPG

Son dönemde ekonomik açıdan işleri pek iyiye gitmeyen Rovio, özellikle ”freemium” anlayışını benimsemekte gecikmişti. Bu sebeple artık Rovio’da değişim zamanı.

Angry Birds oyunuyla çok başarılı dönemler geçiren, dünya çapında en dikkat çekici şirketlerden biri olan Rovio, son dönemde ekonomik anlamda keyifsizdi. Şirketin düşen gelirlerinin yanı sıra kullanıcı sayılarında artış sağlanamaması can sıkıyordu. Bunun en büyük sebeplerinden biri ücretli oyun satışlarıydı. Özellikle Supercell ve King gibi oyun şirketleri freemium yaklaşımıyla yükselirken Rovio bu geçişi yakalamakta gecikti.

Ama zararın neresinden dönülse kardır. Dolayısıyla Rovio da artık freemium yaklaşımını benimsiyor. Şirketin son oyunu Angry Birds Epic, tüm platformlarda ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Oyun içerisinde yeni aletler, silahlar almak ücretli. Fakat yenide oynama hakkı gibi zorlama yöntemler tercih edilmemiş. Bu da Rovio’nun eğlenceyi, kar elde etmenin önüne koyduğunu gösteriyor.

Angry Birds Epic, başka bir açıdan daha önemli bir oyun. Zira bu Rovio’nun ilk RPG oyunu olma özelliğini taşıyor. Yani Rovio, Angry Birds’ün bilinirliğini farklı oyun türlerinde deneyerek başarı elde etmek istiyor.

Sizce bunda ne kadar başarılı olabilirler?