Blog

AngelList’ten Yatırımcılara 12 Tavsiye

Bir girişime yatırım yapmak oldukça riskli bir iştir ve bu girişimlerin çoğu işin dışına çıkmaktadır. Yalnızca birkaç girişim kar getirmektedir. Daha iyi yatırım kararları verebilmek için AngelList’in tavsiyeleri sizlere yatırım kararlarınızda yol gösterici olabilir:

1.  Girişim şirketleri yüksek riskli yatırımlardır. Para kaybetmeye hazırlıklı olun. Kaybetmeyi göze alacağınızdan fazlasını yatırmayın.
2.  Planlar değişir. Girişim şirketleri sürekli plan değiştirmektedir. Planlar ve tahminler geleceğin kendisi değildir.
3.  Küçükle başlayın. Geri dönüş aldıkça ya da kendinizi rahat hissettikçe yatırımınızı arttırabilirsiniz.
4.  Çeşitlendirin. 15-20 erken dönem yatırımı yapmak için yeterli sermayeniz olana kadar yatırım yapmayın.
5.  Üst düzey yatırımcıların anlaşmalarını takip edin. En iyisi ile yatırım ortaklığına gidin ve hemen hemen aynı anlaşma koşullarına sahip olduğunuza emin olun.
6.  Haklarınızı bilin. Bilgi hakları, gelecekteki yatırım turlarında ortaklık hakkı ya da yönetim kurulunda olmak gibi bazı durumlarda daha büyük yatırımcılarla aynı haklara sahip olmayabilirsiniz. Yatırımınızın geri dönüşü büyük yatırımcılara oranla çok daha az olabilir.
7.  Bir girişime onların edindikleri misyonu sevdiğiniz için yatırım yapın, para kazanacağınızı düşündüğünüz için değil.
8.  Basın konusunda dikkatli olun. Eğer bir girişim herkese açık bir şekilde yatırım almıyorsa onların finansal bilgilerini açık etmeyin. Bu, yatırım yaptığınız girişimin kararıdır.
9.  Bir şirkete yatırım yapma konusunda aleni olarak konuşurken gerçeklere bağlı kalın, tahminlerde bulunmayın. Diğer yatırımcılar bu tahminler yüzünden şirkete ileride dava açabilirler. Aynı şekilde açık yatırım alan bir şirket tahminlerde bulunduğu için hakkında yasal işlem başlatılabilir.
10.  Fikir edinin. Yatırım yapılabilecek birçok girişim bulunmaktadır. Bir şirkete yalnızca basında iyi görünüyor diye ya da iyi yatırımcıları var diye yatırım yapmayın.
11.  Yalnızca size sunulan bilgiyle yetinmeyin, kendi araştırmanızı yapın.
12.  Eğer kararsızsanız yatırım yapmayın.

 

Kaynak:

Investing Guidelines