Blog

Android’in yaratıcısı Andy Rubin girişimleri hızlandıracak

Donanım odaklı girişimlere odaklanacak bir hızlandırıcı programı başlatmak için geçtiğimiz yılın ekim ayında Google’dan ayrılan Android işletim sisteminin yaratıcısı Andy Rubin, Playground Global isimşi hızlandırıcı programıyla 48 milyon dolarlık yatırımla girişimcilik oyununa girdi.

The Wall Street Journal’a konuşan Rubin, Playground Global’ın Google, HP, Seagate, Tencent, Foxconn ve Redpoint Ventures tarafından yapılan yatırımlar ile dünya çapında donanım girişimlerini hızlandıracak bir stüdyo gibi çalışacağını açıkladı. Playground, girişimcilerin iş kurmak konusunda endişelenmemesini ve yalnızca donanım teknolojileri geliştirmeye odaklanmasını amaçlıyor. Playground, dağıtım, üretim, fonlama ve yazılım konularında girişimciler desteklemeyi planlıyor.

Kariyerinde Apple ve Google gibi Silikon Vadisi’nin iki devi bulunan Rubin, donanımın geleceğin ekosistemleri için belirleyici olduğuna inanıyor. Google’ın üretim hattını robotlaştırma projesi de yine Rubin’in öncülüğünde gerçekleşmişti.

Playground’u ilgi çekici kılan yanlarından bir diğeri de, katılımcı bir anlayışla girişimleri desteklemesi. Örneğin, programın destekçilerinden HP, girişimlere ait ürünlerin dağıtımını, Redpoint gerekli fonlama ve danışmanlık hizmetlerini, Google, Tencent ve Seagate üçlüsü ise buluta bağlı yazılım hizmetleri verilmesi işlerini üstleniyor.

Rubin, yatırımcı olarak katıldığı Redpoint Ventures’ta ise bir diğer uzmanlık alanı olan mobil teknolojileri destekleyecek.