Blog

Android’in kurucusu Andy Rubin, Startup destekçisi oluyor

Android platformunun kurucularından olan, platformun Google’a satılması sonrası da Google bünyesine katılan Andy Rubin şirketten ayrılacağını duyurdu.

Bugün akıllı telefon pazarında hakimiyeti elinde bulunduran işletim sistemi Android’in bebek adımlarının yaratıcısı Andy Rubin, Google bünyesinde yaptığı çalışmalarla da Android’in dünya çapında başarıya ulaşmasında önemli pay sahibiydi. Bir süre önce Android ekibinin başındaki görevinden robot projeleriyle ilgilenmek üzere ayrılan Rubin, özellikle Google’ın Boston Dynamics gibi önemli şirketleri satın almasında pay sahibiydi.

Fakat şimdi beklenmedik bir ayrılık gerçekleşiyor; Andy Rubin, Google’daki tüm görevlerinden ayrılıyor. Bugün bir söylenti olarak ortaya çıkan haber, Google CEO’su Larry Page tarafından onaylandı. Larry Page, Andy Rubin’e bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalar için teşekkür etti ve yeni projelerinde başarılar diledi.

Daha önce Apple ve Carl Zeiss için de çalışan Andy Rubin’in bundan sonra neler yapacağı merak konusu. Görünüşe göre kendisi robotlarla çalışmaktan pek heyecanlanmamış. Rubin’in şu sıralar bir startup accelerator programı üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Rubin’in organizasyonu dünya çapında donanım üzerine projeler geliştiren startupları destekleyecek.

Andy Rubin, 2005’ten beri Google’da çalışıyordu. Andy Rubin’in yerine Google’ın robot projelerini yönetmek için James Kuffner’in getirildiği açıklandı.