Blog

Android’in En Köklü Değişimi: Android L


Google, Android L ile hem çok kapsamlı bir tasarım değişikliğine imza atıyor hem de tatlı isimlerini terk ediyor.

Google’ın I/O konferasında yaptığı en önemli duyurulardan biri de Android L oldu. Bir süredir konuşulan bu yeni versiyon, çok kapsamlı tasarımsal yeniliklerle geliyor. iOS ve Windows Phone’un kapsamlı yenilikler sunması üzerine Google tasarımcıları da tasarım masasına dönmüş ve sadelik trendine ayak uydurabilecek yeni arayüzü sıfırdan yaratmışlar.

Android L, tasarımsal açıdan belki de Android’in geçirdiği en kapsamlı yenilik. Bundan önce 2012 yılında Android 4.0 ile Halo arayüzüne geçiş yapılmıştı. Yani 2 yıldır gördüğümüz en büyük yenilik bu. Fakat Halo’nun çok devrimsel bir yenilik olmadığını düşünürsek Android tarihinin en kapsamlı değişimini Android L olarak kabul edebiliriz.

Google, sadelik trendine ayak uydurmayı hedeflemiş. Beyaz zeminler ve düz renk tonları tasarıma hakim. Bununla birlikte geçişlere, animasyonlara büyük önem verilmiş.

Android L, tatlı isimlerinden birini taşımayan ilk Android sürümü. Şimdiye kadar hep tatlı isimleri tercih eden Google, son olarak KitKat sürümünü piyasaya sunmuştu. Ancak görünüşe göre bundan sonra tatlı isimleri kullanılmayacak.

Android L, sadece tasarım açısından değişmiyor. Detayları çok fazla bilinmese de Google, performans açısından önemli değişiklikler yaşanacağını dile getiriyor. Muhtemelen yeni işlemcilerle daha uyumlu bir yapıya geçiş yapılıyor. Bununla birlikte yine yeni işlemcilerle uyumu artırarak pil ömrünü uzatmayı vadediyorlar.

Android işletim sistemi için oyunların ne kadar önemli olduğuna hiç şüphe yok. Android L, ”PC seviyesinde” oyun deneyimi vadediyor. Görünüşe göre Google, bu konuya ekstra bir özen gösterecek.

Android’in sıkıntılarından biri olan güvenlik konusunda da geliştirmeler yapılmış. Özellikle malware koruması konusunda yenilikler var. Google, sürekli güncellemelerle Android’i çok güvenli bir sistem yapmaya çalışacak.

Google, Android L’in sonbahar aylarından akıllı telefonlarda yer almaya başlayacağını dile getirdi. Bugünden itibaren geliştirici sürümü yayınlanmaya başlanıyor. Yeni tasarım akıllı telefonlar, tabletler, web, Chrome OS ve Android Wear’da kullanılacak.