Blog

Android Otomobil Ve Televizyon Dünyasına Adım Atıyor

Google, I/O konferansında mobil işletim sistemi adına iki önemli yeniliği duyurdu. Bundan böyle Android, televizyonlar ve otomobillerde de yerini alacak.

Nesnelerin interneti ve giyilebilir cihazlar son dönemin en popüler konularının başında geliyor. Muhtmelen önümüzdeki dönemde de böyle olacak. Özellikle mobil teknoloji şirketleri de bu iki alanla çok yakından ilgileniyor çünkü işin dönüp dolaşıp bağlanacağı yer cebinizdeki mobil cihaz. Tüm işlerin merkezinde bir akıllı telefon ya da tablet olmak zorunda. Dolayısıyla Android, iOS, Windows Phone işletim sistemleri, bu iki trend ile entegre olmak konusunda büyük imkana sahip.

Apple, giyilebilir teknoloji alanında henüz bir hamle yapmadı. Fakat CarPlay özelliği, akıllı otomobiller için önemli bir adımdı. Şimdi ise Google bu konudaki adımlarını atıyor.

Google’ın giyilebilir teknoloji alanında Glass ve Android Wear ile adımlar atmıştı. Ardından akıllı evler için Nest satın alması gelmişti. Şimdi ise TV ve otomobil alanlarına adım atıyorlar.

Android TV

Android TV, Android’in televizyonlar için özelleştirilmiş versiyonu. Televizyon için tasarlanan arayüz, standart Android tasarımından farklı. Fakat sesli kontrol sistemi oldukça benzer. Android TV sistemine sahip televizyonlar, sesli olarak kontrol edilebilecek. Bununla birlikte Android Wear ve Android’li akıllı cihazlar üzerinden de bu TV’leri yönetmek mümkün olacak.

Google, Google Cast ile içerik paylaşımını kolaylaştırması hedeflemiş. Böylece Android’li cihazlardaki içerikler kolayca televizyona aktarılabiliyor. Üstelik bunun için TV ile cihazın aynı Wi-Fi ağında olması zorunluluğu yok. Android TV’lere Android’li cihazlardan mirrroring yapmak da mümkün olacak.

Google, işin içerik paylaşımı ve oyun kısmına büyük önem veriyor. Henüz bir örnek gösterilmedi fakat Android TV, oyunlar konusunda da iddialı olacak. Google, bu konuda ASUS ve Razer ile işbirliğine gidip çeşitli oyun aksesuarları üreteceğini açıkladı.

Android TV ise Philips, Sharp ve Sony televizyonlarda yer alacak. (şimdilik)

Android Auto

Android Auto, Google’ın CarPlay’e cevabı. Android işletim sistemini araba dashboard’larına getiren Android Auto da sesle kontrol edilmek üzere tasarlanmış. Bununla birlikte elbette dokunmatik ekran desteği var. Temel fonksiyonlar Google Maps ve müzik uygulamalarını kontrol etmek üzerine kurulmuş. Fakat 3. parti uygulamaları kullanmak da mümkün olacak. Elbette buradaki çeşitlilik geliştiricilerin zekasına kalıyor.

Android Auto’nun 2014 sonlarında ilk örnekleriyle piyasada olacağı açıklandı. 40 otomobil firması Android Auto’yu kullanacak.

Elbette burada akla şöyle bir soru geliyor: Bir otomobil tek bir entegrasyon sistemi mi sunabilecek? Yani alacağınız otomobil Android Auto kullanıyorsa iPhone’nunuzdan vazgeçmek zorunda mı kalacaksınız bunu bilemiyoruz. Ya da iPhone kullanıcısı olduğunuz için Android’li arabadan mı vazgeçmek zorunda kalacağız…