Blog

Amerika’da bir hastane sistemini geri almak için hackerlara 17 bin dolar ödedi

Güvenlik alanında onlarca yıllık büyük şirketler sürekli çalışıyor, onlara ek olarak yeni nesil fikirlerle onlarca girişim kuruluyor. Hepsi bu konudan çok ciddi şekilde bahsedip duruyor. Ancak güvenliğin ciddiyetini ve aslında problem yaşamanın ne kadar da muhtemel olduğunu başımıza gelmeden anlamıyoruz. Amerika’da bir hastane bu sorunu ilk elden tecrübe edecek kadar şanssızmış.

Los Angeles’ta bulunan The Hollywood Presbyterian Medical Center, bir grup hacker’dan gelen 3.6 milyon dolarlık bir taleple şaşırmış. Kısa süre sonra da bu talebin boşuna olmadığını, tüm ağın ve bazı bilgisayara bağlı medikal aletlerin kontrollerinden çıktığını farketmişler. Hackerlar bir şekilde tüm sistemin kontrolünü ele geçirmiş ve maddi taleplerle yönetimi tehdit etmeye başlamış.

Elbette hastane çalışanları bilgisayarları kullanamadıkları için yazışmaları kağıtla yapmak, e-posta yerine faks göndermek zorunda kalmaya başlamış.

Tüm bu baskı hastane yönetimini hackerlarla anlaşma masasına oturmaya zorlamış. Hackerlar başta 3.6 milyon dolar isteseler de daha sonra daha gerçekçi bir rakama razı olmuş ve 17 bin doları kabul etmiş. Bu ödeme de paranın bitcoin karşılığı olan 40 bitcoin ile yapılmış.

Hastane yönetimi bu durumdan kurtulmanın en kolay ve ucuz yolu olduğunu düşündükleri için bu anlaşmayı yaptıklarını açıklamış.

Elbette söz konusu nispeten küçük bir hastane olduğunda sorun da küçük oluyor. Ancak uluslararası bir teknoloji şirketi ya da bir devlet kurumu böyle bir duruma düştüğünde sonuçları çok daha acılı oluyor. Dolayısıyla veri güvenliği konusunu daha ciddiye almak gerektiği kesin.