Blog

Amerika Devlet Tesislerini Girişimcilere Açıyor

Amerikan Hükümeti, ”Open Data” projesi kapsamında gelişmiş teknolojiye sahip bazı devlet tesislerini girişimcilere açacağını duyurdu.

Girişimcilik elbette her zaman Uber ya da WhatsApp gibi bir ürün ortaya çıkartmak için yapılmıyor. Bazı girişimciler fiziksel cihazlar, ileri teknoloji makineler ya da yenilikçi biyomateryaller üzerinde çalışmalar yapıyor. Elbette bu tarz fikirlerin hayata geçirilmesi için çok daha büyük bütçeler ve imkanlar gerekli. Bu imkanlara bir girişimcinin ulaşabilmesi oldukça zor.

Amerikan Hükümeti, böyle ileri teknoloji imkanlara ihtiyaç duyan girişimciler için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Bu projeye göre devlet, kendi elindeki kaynakları girişimcilerin kullanımına açabilecek. Belki böyle söyleyince etkileyici gelmeyebilir. Bir de şöyle deneyelim; Bir girişimci, fikrini hayata geçirmek için NASA, Enerji Departmanı DOE ve Ulusal Sağlı Enstitüsü NIH’ın makine, araştırma cihazları ve tesislerini kullanabilecek. Bu kuruluşların milyarlarca dolar değerindeki tesislerini düşünürseniz imkanlar muazzam.

Elbette bu imkanlardan faydalanmak için projenizin ilgili konular üzerine olması gerekiyor. Örneğin uzay ve astronomi alanında araştrmalar yapmak istiyorsanız NASA’ya başvuru yapabiliyorsunuz. Her kurum, kendi kuralları çerçevesinde girişimleri ve talepleri inceleyip buna göre karar veriyor. Ayrıca bu işbirliği neticesinde projelerin düzenli olarak kurumlara bilgi vermesi de gerekiyor.

Bu imkanlar start-up’lar haricinde inovasyon yaratmayı hedefleyen girişimcileri ve üniversiteleri de kapsıyor. Amaç devlet bünyesindeki tesislerin kapasitesinden daha etkin biçimde faydalanmak ve uzun vadede Ar-Ge maliyetlerini ve geliştirme sürelerini kısaltmak.

Bizim gördüğümüz kadarıyla bu projeden faydalanmak için bir ABD vatandaşı olmak şartı aranmıyor.

Detaylı bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz.