Blog

Amazon’un Yeni Akıllı Telefonu Alışverişe Her Zaman Hazır

Amazon’un duyursunu yeni yaptığı akıllı telefonu Fire, teknik açıdan çok etileyici görünmüyor. Fakat sahip olduğu bazı özellikler onu rakiplerinden farklı kılıyor.

Amazon Fire; 4.7 inçlik 720p ekran, 2.2 GHz 4 çekirdekli işlemci, 2GB RAM, 13MP kamera gibi özelliklere sahip. Bu özellikleri piyasadaki Android’li telefonların birçoğunda görmek mümkün değil. Üstelik Amazon bu kez fiyat konusunda da çok iddialı değil. ABD’de 649 dolara satılacak Amazon Fire, Apple ve Samsung’a kıyasla ucuz sayılmaz.

Fakat Amazon, bazı eşsiz özelliklerle Fire’ı üst seviyeye konumlandırmayı tercih etmiş. Bunların başında dinamik perspektif özelliği geliyor. Telefonun ön yüzünde bulunan 4 kamera, sürekli sizin yüzünüzü takip ediyor ve baktığınız yönü belirliyor. Ekran üzerindeki grafikleri de buna göre yönetip açıları değiştiriyor ve 3 boyutlu bir görüntü yaratıyor.

İkinci dikkat çekici özellik ise FireFly. Bu aslında standart kamera üzerinden çalışan bir yazılım. QR kod okuyucu gibi bir çalışma mantığına sahip olan sistem çevrenizdeki isimleri, logoları, internet adreslerini, ürün kutularını algılayabiliyor. Bunu hemen kendi veritabanıyla karşılaştırıp karşınıza bir bilgi çıkarıyor. Eğer bu ürün Amazon’dan satın alabileceğini bir ürün ise, size direkt olarak satın alma linki sunuluyor. Bunun dışında ise IMDB ve Wikipedia gibi kaynaklardan bilgiler önünüze düşüyor.

Elbette Amazon Fire ülkemize gelirse FireFly özelliği pek anlamlı olmayacak çünkü Amazon Türkiye’de faal bir şirket değil. Fakat ABD ve Almanya gibi ülkelerde bu özellik kullanıcılar tarafından sevilebilir.

Bakalım mobil alışveriş karşımıza daha ne seçenekler çıkartacak?