Blog

Amazon, Google AdWords’e Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Amazon, Google’ın AdWords reklam servisine rakip bir servis hazırlıyor olabilir. Söylentilere göre Amazon, 2014’ün ikinci yarısında bu servisi devreye almaya hazırlanıyor.

Google, AdWords servisiyle online reklam alanındaki en popüler platfom. 50 milyar dolarlık bu imparatorluk elbette diğer şirketlerin de iştahını kabartıyor. Online reklam alanında popüler hale gelen Facebook, Twitter gibi servisler sadece kendi sitelerine reklam almaya odaklanıyor. Bu sebeple Google, ciddi bir rekabetle de karşılaşmıyor. Ancak bu durum yakında değişebilir. Amerikanın dev şirketlerinden Amazon, Google AdWords’e rakip bir servis yaratmak için çalışıyor.

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok. Ancak The Wall Street Journal, Amazon’a yakın kişilerden bu konuda bilgiler aldığını yazdı. Söylentilere göre Amazon Sponsored Links servisi, yakında gelecek daha kapsamlı bir servisin öncüsü olarak piyasaya sunulmuştu. 2014’ün sonlarında Amazon’un daha kapsamlı ve agresif bir servis ile Google AdWords’e rakip olacağı belirtiliyor. Amazon, bu servisi ilk olarak Amerika’da güçlendirmeyi düşünüyormuş. Amaç, Google’ın krallığına bir darbe vurmak.

Amazon, bu yıl birçok farklı alanda rekabet ederek dikkati çekiyor. E-ticaretin haricinde mobil ödeme, akıllı telefon ve tablet gibi alanlarda da agresif hamleler yapan şirketin CEO’su Jeff Bezos da kendi parasıyla Washington Post gazetesini satın almıştı. Amazon’un bundan sonra da durmaya niyeti yok.

Kaynak