Blog

Amazon ‘bagaja teslim’ servisini başlatıyor

E-ticaret ve teslimat konusunda farklı fikirleri denemekten çekinmeyen Amazon, şimdi de Almanya’da otomobil bagajına teslimat seçeceğini test etmeye başlıyor.

Sistemin temelinde evde olmadığınızda ya da işyeri adresinizi kullanamadığınızda farklı bir teslimat opsiyonu yaratmak. Elbette böyle bir sistem, özel bir otomobile sahip olmanızı gerektiriyor. Bunun için de Amazon ve Audi işbirliği yapmış. Almanya’da test edilecek olan sistem, Audi kullanan Amazon Prime üyelerini hedef alıyor. Elbette bu sistemden faydalanabilmek için yeni nesil bir Audi otomobile sahip olmak şart. Zira bagaja erişim için uzaktan kontrol edilebilen özel bir sistem gerekiyor.

Arabanın bagajına teslimat yapabilmek için dağıtım görevlisine bir kereliğine bagaja erişim yetkisi tanınıyor. Bu kişi arabanızın yanına geldiğinde bir tuşa basıp bagaja ürünleri bırakacak ve ardından bagajı kapattığında tekrar açması mümkün olmayacak. Ayrıca yapılan açıklamaya göre erişim yetkisi sadece bagaja olacak şekilde ayarlanmış. Yani bagaja erişmek için kullanılan anahtar aracın diğer kapıları açma yetkisine sahip olmayacak. Bunlar güvenlik endişelerini gidermek adına atılan adımlar.

Bu alışılmadık servis şimdilik gerçek kullanıcılarla test edilmek üzerine tasarlanmış. Ancak Amazon bunun konsept bir fikir olmadığını belirtiyorlar. Yani eğer sistem sorunsuz çalışır ve sevilirse bunu tüm Amazon Prime kullanıcılarına sunmayı amaçlıyorlar.