Blog

Amacınızı belirlemek için basit 4 adımlı bir süreç

Business Insider’ın linkteki yazısından alıntılanmıştır

Eğer mevcut işiniz bunaltıcı ve tatmin edici değilse ve bunun yerine ne yapacağınızı bilmiyorsanız, yeni bir şehir veya ülkeye taşınmayı düşünüyor ama neresi olduğunu bilmiyorsanız, okula geri dönmek istiyor fakat ne okuyacağınızı bilmiyorsanız o zaman daha  da ileri gitmeden kalbinizin sesini dinlemeniz gereken yol ayrımlarından birindesiniz demektir.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Gerçekten içinizden gelen sesin ne istediğini nasıl öğreneceksiniz? Dış dünyanın ve hiperaktif zihninizin yarattığı kafa karışıklığından sıyrılıp, içinizden gelen sesi destekleyen kararları nasıl alacaksınız? Gerçekten yapmak istediğinizle,  yapmak istediğinizi düşündüğünüz veya toplumun yapmanızı istediklerini nasıl ayıracaksınız?

Hayatım boyunca, benliğime ve amacıma beni yönlendiren, pozitif geri bildirime dayalı 4 adımlık bu süreci içten gelen sesime ulaşmanın en etkili yolu olduğunu düşündüm; ilham alma, harekete geçme, bıkkınlık ve harekete geçme.

İnsanlar değişen varlıklardır ve hayatta tek yönlü, sabit bir amaca sahip değiliz. Birçok ilgi alanına, yeteneğe, deneyime, farklı şekillerde ve farklı yerlerde kesişen birçok kimliğe sahibiz ve bunlar bize hayatımızın eşi benzeri olmayan her anında dünyaya katkıda bulunmak için mükemmel yollar sunuyor.

Sizin kesişim noktanızda o an ne olduğunu belirlemek, onları nasıl şereflendireceğinizi ve onlarla yetenekleriniz dahilinde nasıl oynayacağınızı anlamak işin püf noktasıdır. Siz sürekli bir değişim içindesiniz dolayısıyla bu dünyada yapacaklarınız da sürekli bir değişim içerisinde- bu sürekli yeni yollar aramanız için bir eğilimdir. Haydi başlayalım.

1.     İlham alma

Yapılacak ilk şey özgürlük ve hızla ilham alma dönemine girmektir. Ben bunu birkaç ayda bir haftasonları inzivaya çekilerek yapıyorum. Bu haftasonlarında aralıksız olarak 2 günümü aktif olarak ilgilendiğim ve hakkında çok da fazla bilgi sahibi olmadığım diğer garip konular üzerine kitaplar, makaleler okuyarak, belgeseller izleyerek ve kayıtlar dinleyerek geçiriyorum. Ayrıca  vaktimin bir kısmını Facebook ve LinkedIN’den insanları (verimli) bir şekilde araştırarak geçiriyorum, bu sayede deneyimlerinde nelerin bana en çekici geldiğini bulabiliyor ve bu elementleri hayatıma nasıl dahil edebileceğimin yolları üzerine düşünebiliyorum.

Ardından, her gece 2 saatimi teknolojik aletlerden uzak bir şekilde kitaplarımı okuyarak geçiriyorum ve her hafta yeni biriyle tanışmak için kahve içmeye gidiyorum. Bunu yaparak, tutarlı ve dengeli bir ilham diyeti uyguluyorum.

2.     Harekete geçme

Kitaplar, filmler, insanlar ve makalelerden ilham almak sizi bir yere kadar taşıyacaktır. Yapmanız gereken bunların size uyup uymadığını görmek için dışarı çıkıp, onları denemektir.

Yeni insanları ve düşünceleri sindirdikten sonra, eski ve yeni ilgi alanlarım hakkında deneyim kazanmak için benim küçük deneyler adını verdiğim etkinlikler yaparım. Eğer tarım ile ilgileniyorsam, haftasonu bir çiftlikte çalışmanın yollarını ararım. Eğer bilgilendirici seminerler düzenlemek istiyorsam, yaşadığım yerde bedava seminerler düzenlerim. Eğer toplum sağlığına karşı ilgim olduğunu fark edersem, bir günlüğüne yerel bir klinikte çalışırım.

Sadece ilk elden, yol ayrımındaki yönlerden bir tanesinde biraz yürüyerek edineceğiniz deneyim ile kendinize anlamlı bir dayanak sağlarsınız ve körü körüne karar vermemiş olursunuz.

3.     Bıkkınlık

Bıkkınlık bu yöntemi başarılı kılan şeydir: Harekete geçme, durma ile keşfetme ve bıkkınlığın değişimi. Harekete geçmek, çözümler üretmek, ilk elden deneyimler ile kendimizi büyümeye zorlamak, fakat aynı zamanda harekete geçip durmak ve bu hareketimizin nasıl bir reaksiyona yol açtığını görmek zorundayız.

Çevremizden birbirine karıştırarak aldığımız her şey içimizde, dolayısıyla daha fazla bilgi depolamamak, bilgileri ve dış dünyadan edindiğimiz deneyimleri sindirmek ve onların iç dünyamızda nasıl bir yere sahip olduğunu görmek için temeldir.

Uç bir örnek olarak, yakınlarda Hindistan’da 10 günlük oldukça yoğun bir meditasyon yolculuğu yaptım ve aynı zamanda düzenli haftasonu invizaya çekilmelerim süresince birçok anlamlı geri dönüş aldım. Birkaç ayda bir kendimi iki günlüğüne dış dünyadan izole ederim, bu süre zarfında telefon, bilgisayar kullanmam, televizyon izlemem, kitap okumam, evi terketmem, düşüncelerim ve meditasyon tekniklerim dışında hiçbir şey olmaz. Bu azap verici şekilde sıkıcıdır. Ama amaç da budur.

Yazarım, otururum, meditasyon yaparım, zihnimin düşünmesine izin veririm, bazen kendime hayatımın farklı alanları hakkında düşünecek konular bulurum (aile, kariyer, kendim, arkadaşlar, çocuklarım) ve kaçınılamaz şekilde tam çıldırmanın ve yalnızlığın eşiğindeyken, yaratıcılık işin içine girer.

Bilinçaltımda gelişen düşünceler yüzeye çıkar ve ilham dalgasıyla savrulurum. Bıkkınlığın kendinizi anlamak, karar vermek, yaratıcılık ve güzel enerji için benzersiz bir araç olduğunu öğrendim.

4.     Harekete geçmek

İki günlük sessizlik ve inzivadan sonra (Hindistan’da 10 günümü bu şekilde geçirdim!), ilerlemeye can atıyorum. İnvizaya çekilmiş olarak geçirdiğim haftasonlarının son akşamını plan yapmaya ayırırım: Yapabileceğim diğer küçük deneyler nelerdir? Bundan sonra kiminle tanışmalıyım? Bütün bu düşünceler günlük hayatımı nasıl etkiler? Bütün bunları nasıl pratiğe dökebilirim?

Bu inziva dönemleri esnasında, kaçınılmaz olarak kendime bir görev, konu, tanışmak istediğim insanlar, okumak istediğim kitaplar, sayfalarca amaç ve düşünce, onları nasıl hayata geçirebileceğim hakkındaki görüşlerimin listesini oluştururum. Ardından, Pazartesi sabahı gelir ve artık özgürüm! Yaşam için olan tutkum yenilenmiş olur, amaçlarımla beraber dış dünyaya açılmaya hazır olurum.

Her zaman gelişen bir bilinç

Amaçlarınızın sürekli gelişen tutkusunun farkında olmak için, düzenli olarak bu aşamalardan geçmeli ve iç benliğinizi daha da derinden anlamak için bu aşamaların doğal olarak ürettiği pozitif geri bildirimi kullanmalısınız.

Ne kadar çok ilham ararsanız, bu dünyada yapabileceklerinizin o kadar çok farkına varırsınız. Ne kadar çok aktif ve harekete geçme odaklı keşfetme yöntemi kullanırsanız, dünyanın içsel uyarıcılarının sizin benliğinizle uyumlu çalışması için bıkkınlık zamanlarını daha çok kullanmaya başlarsınız. Bir sonraki aşamada içsel ve dışsal uyarıcıların evliliği, daha çok ilhama ve devam eden döngülere sebep olacak amaç odaklı aksiyonlar için sizi motive edecektir.

Ama bunlar için sadece benim söylediklerimi baz almayın. Bu tekniği ve deneyimleri kendiniz ilk elden test edin.