Blog

Alışverişlerde Akıllı Telefon, Satış Elemanından Daha Önemli

Akıllı telefonlar perakende sektöründe de alışkanlıkları değiştiriyor. Deloitte’un araştırmasına göre insanlar mağazaya gittiklerinde de alışveriş konusundaki kararlarını internet üzerinden veriyor.

Bir mağazaya gittiğimizde bizlerle ilgilenilmesi, sorularımızın yanıtlanması hoşumuza gider. Eğer mağazada kimse bizimle ilgilenmezse bunu hemen marka için olumsuz bir konu olarak algılarız. Fakat Deloitte’un araştırması gösteriyor ki aslında mağaza görevlileri kararlarımıza pek etki etmiyor.

Amerika’daki tüketiciler üzerinde bir araştırma yapan Deloitte, fiziksel mağaza içerisindeki alışkanlıkları incelemiş. Burada tüketicilerin ürün hakkında fiyat bilgisi, teknik bilgiler ve ödeme gibi konularda hangi yöntemi tercih ettiğine bakılmış. Ortaya çıkan veriler ilginç;

Aşağıdaki grafiklerde de görebileceğiniz gibi akıllı telefon, tablet gibi kişisel fiziksel mağazalarda da açık ara önde. Neredeyse tüm konu başlıklarında %50’lik oranıyla kişisel cihazlar en çok başvurulan yöntem. İkinci sırada ise mağaza içi kiosk vb. cihazlar geliyor. Mağazada görevli satış temsilcileri ise açık farkla son sırada.

Deloitte, sonuçlarla ilgili yorumlarında satış görevlilerine halen ihtiyaç olduğunu fakat markaların dijital alandaki araçlarının daha da önem kazandığını vurgulamış.

Elbette bu noktada kültürel farklılıklara da değinmek gerekir. Türkiye’de mağaza içerisinde mobil ödeme yaygın bir sistem değil. Bu sebeple mutlaka kasa ya da satış görevlisiyle iletişim kurmak gerekiyor. Ayrıca bizim insanımız iletişimi, sohbeti daha çok tercih eden bir yapıya sahip. Bu sebeple satış görevlisi birçok sektörde halen oldukça önemli. Ama Deloitte’un da dediği gibi markaların hem internet hem de mobil konusunda kendini geliştirmesi gelecek adına oldukça önemli.