Blog

Akıllı saatler, İsviçre saati satışlarını ilk kez geride bıraktı

Apple ve Samsung’un liderlik ettiği akıllı saat satışları, geçtiğimiz çeyrekte ilk kez İsviçre saati satışlarını geride bırakmış.

Apple ilk akıllı saati olan Watch’u piyasaya sürmeden önce tasarım şefi Jony Ive ‘İsviçreli saat üreticileri endişe etmeli’ demişti. Jony Ive’ın vizyonu gerçekleşmeye başlamış gibi görünüyor. En azından geçtiğimiz çeyrekte durum böyle olmuş.

Strategy Analytics şirketinin araştırmasına göre 2015’in son çeyreğinde 7.9 milyon adet İsviçre saati satışı gerçekleşmiş. Bu satışlar lüks İsviçre saati satışlarını simgeliyor. Yani dünyadaki tüm mekanik satışlarını yansıtmıyor. Aynı dönemde satılan akıllı saat sayısı ise 8.1 milyon olmuş. Dolayısıyla ilk kez akıllı saat satışları, İsviçre saati satışlarını geride bırakmayı başarmış.

Akıllı saat pazarının liderleri ise Apple ve Samsung. Satılan her 10 saaten 8’inin markası Apple ya da Samsung olmuş.

Araştırma şirketi, Rolex gibi pahalı saat üreticilerini akıllı saatlerle kıyaslamayı tercih etmiş zira akıllı saatlerin fiyatları binlerce dolar olmasa da oldukça yüksek. Elbette akıllı saatler açısından bu çok da büyük bir başarı sayılmayabilir. Zira İsviçre saatleri daha niş bir alana hitap ederken akıllı saatlerin daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor. Yine de en azından akıllı saatlerin niş kalmanın ötesine geçebileceği anlamına gelebilir.

Akıllı saatlerin en büyük problemi işletim sistemi uyumsuzluğu ve pil süreleri. Samsung’un akıllı saatleri iOS’a uzak kalırken Apple da Android uyumluluğuna hiç sıcak bakmıyor. Ayrıca ince ve zarif tasarımlı olması istenenen akıllı saatler pil ömrü anlamında çok başarısız kalıyor. Böyle bir ortamda Pebble gibi markalar önemli çıkışlar yapmayı başardı. Ancak akıllı saatler yine de tabletler kadar bile iyi başlayamadı.