Blog

Akıllı nefes analiz ürünleri alkollü araç kullanmanıza engel olabilir mi?

Alkolün odaklanma ve koordinasyon üzerine etkileri çok net biliniyor olsa da insanları alkollü araç kullanmaktan alıkoymak pek mümkün olamıyor. Bu konuyla ilgili kurallar ne kadar sıkılaştırılırsa sıkılaştırılsın sonuçta önemli olan kazaları olmadan önce önlemek. Bazı girişimler bu konuda önemli çözüm alternatifleri üretmeye başladı.

Bir kişinin alkollü olup olmadığını kontrol etmek için nefes analizi kullanılıyor. Bu işi yapan cihazlara polis kontrollerinden aşinayız. Yakın zamanda bu donanımı daha basit tasarıma kavuşturan girişimler son kullanıcılara yönelik alkolmetreler de üretti. Belki gelişme de yeni fikirlerin doğmasına yol açtı: alkolmetreyi bir kilit mekanizması olarak kullanmak.

Aracımızı kullanmak için özel koda sahip bir anahtar kullanırız. Bu anahtarın içerisindeki kod kapıların açılmasına ve motorun çalışması için gereken immobilizer kilidinin açılmasına yarar. Aynı şekilde kilitlediğimiz yerden bisikletimizi çözmek için de rakamsal şifreler ya da yine anahtar kullanan kilitler kullanırız. Peki bunlara bir de alkolmetre eklersek? Yani alkolmetre’de limitin altında kalmadan aracımıza erişme hakkımız olmasa? Alkollü araç kullanma oranlarını çok daha düşük seviyelere indirmek mümkün olabilirdi.

Bir süre önce otomobillerin direksiyonuna alkolmetre yerleştirme yönünde yapılan çalışmaları duymuştuk. Ancak bunu otomobil dünyası için bir standart haline getirmek zor. Bu sebeple KOOWHO ekibi işe bisikletlerden başlamaya karar vermiş. Alcoho-lock isimli ürünleri, alkol kontrolünden geçmeden bisikletinizi kullanmanıza izin vermiyor.

Bir bataryaya sahip olan Alcoho-lock, bu sayede tek şarjla 40 kez nefeste alkol kontrolü yapabiliyor. Ayrıca çok sağlam yapısı sayesinde en sağlam bisiklet kilitleri kadar dayanıklı. Tek dezavantajı ise fiyatı: 250 dolarlık bir bisiklet kilidi çok da kelepir sayılmaz.

Yine de gelecekte alkollü araç kullanmayı önleme adına girişimlerden daha da umut verici adımlar göreceğimizden eminiz.