Blog

Aile yaşantınız ve Startup’ınız arasındaki dengeyi sağlamak için 5 yol

Eğer 4 çocuk sahibi bir anneyseniz, bir iş kurarken aile hayatını dengede tutmanın zorluklarını en fazla yaşayacak kişilerin başında geliyorsunuz demektir. Yeni bir iş, sizden oldukça fazla fedakarlık ister. Gözünüz sürekli onun üzerinde olmazsa, kolaylıkla yıkılabilir. Aynısı aileniz için de geçerlidir.

Peki işinizin ve ailenizin ihtiyaçları arasında bir denge sağlamak mümkün mü? Kesinlikle mümkün. Aslında ebeveyn olmak için gereken yeteneklerin bir kısmı girişimci olmak için de kullanılabilir. Aile yaşamınız ile startup maceranız arasında dengeyi sağlamak için 5 öneri:

Çocuk Bakımı Konusunu Açıklığa Kavuşturun

Öncelikle hem çocuklarınızla tek başınıza ilgilenip hem de bir iş kuramayacağınızı kabul etmelisiniz. Eğer bunu yapmaya çabalarsanız bu sadece sizin zararınıza olur. Bu durum, siz tek seferde birçok şeyle boğuşurken, birbiri ardına stresli durumlar yaratır. Çocuklarınız perişan olur, işiniz perişan olur ve dolayısıyla siz perişan olursunuz.

İş ve aileyi bir arada yürütebilmek için ailenizle görüş birliğine varmalısınız. Yani, eşiniz ile evi çekip çevirmek ve aileyi idare etmek konusundaki görevleri paylaşmalı. Bu faturaları ödemek, oyun zamanlarını belirlemek, yemek pişirmek, siz işinize odaklanmak zorunda olduğunuzda veya seyahat etmeniz gerektiğinde bütün sorumluluğu almak olabilir. Ayrıca çocuklarınızın da bunun bir takım çalışması olduğunu anlamaları ve yaşlarına uygun bir biçimde kendi paylarına düşeni yapmak için sorumluluk almaları gerekir.

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin

Çocuklarınızla ne kadar zaman geçirdiğiniz değil, o zamanı ne kadar verimli geçirdiğiniz önemlidir. Bu cümleyi daha önce kaç defa duydunuz? Bu gerçekten doğru mu? Yapılan araştırmalara göre evet. Aslında mantıklı olduğunu görmek hiç de zor değil. Hepimiz biliyoruz ki ebeveynlerin evde olması, çocuklarıyla beraber zaman geçirdikleri anlamına gelmiyor.

Kendi işinizi kurmanızın nedenlerinden biri, saatler konusunda daha esnek olmak istemeniz olabilir. O noktaya eninde sonunda varacaksınız fakat serüveninizin başında böyle bir olanağa sahip olamayabilirsiniz. Bu nedenle uzun saatler çalışmanız gerektiğinde kendinizi hırpalamayın. Bunun yerine dolu bir takviminizin olmasını, hayatınızın bir gerçeği olarak kabul edin ve ailenizle beraber geçirdiğiniz zamandan istifade etmeye çalışın. Bu beraber yemek yemek,  kitap okumak, spor yapmak veya bir proje üzerinde çalışmak olabilir. Eğer bunu bir rutine bindirirseniz, sizin için her şey daha kolay olacaktır. Genellikle bu tarz tavsiyeler size televizyonu kapatmanızı da söyler, fakat bazen beraber film izleyip dinlenmek de yeterlidir.

Sınırlar koyun

Bu tamamen sizin elinizde. Geç saatlere kadar çalışmanız veya kaliteli zamana odaklanmanız gerektiğinde çocuk bakımı için söylediklerimize rağmen geçmemeniz gereken sınırlar var: Tatiller, okul konserleri, büyük maçlar. Bazı şeyleri kesinlikle kaçırmamalısınız. Zira bu durum aileniz ve için iyi olmaz.

Yeri geldiğinde işinizi ikinci plana atmak zor olsa da, ailenizi ilk sıraya koyun; planlamalarınızın ve sıkı çalışmanızın ihtiyacınız olduğunda size bu hakkı tanıdığına inanın. Ailenizin, her zaman fedakarlık yapması gereken taraf olduğunu düşünmeyin.

Ara verin

Aile ve iş yaşamını dengelemek büyük bir zorluk olabilir. Kendinizi, arkadaşlarınızın hayatlarıyla veya bazı yazarların mutlu aile tablosu idealleriyle karşılaştırırken bulabilir ve herkesi hayal kırıklığına uğratmış gibi hissedebilirsiniz.

Bunu yapmamak oldukça zor, fakat illa ki bu durum sizi kötü etkileyecek diye bir şart da yok. Bu bir suçluluk konuşması olabilir, fakat kendi hayatınızı sorgulamak her zaman kötü bir şey değildir. Nerede olduğunuzu ve kendinize koyduğunuz standartlara ulaşıp ulaşmadığınızı düzenli kontrol etmek oldukça sağlıklıdır. Sadece nerede ara vermeniz ve rahatlamanız gerektiğini bilin.

Bir aile etkinliği oluşturun

İşinizin doğasına bağlı olarak bir aile etkinliği oluşturmaya çalışın. Bu herkesi, işinizin nasıl gittiği konusunda bilgilendirmek veya onları daha çok işin içine katabilecek bir şey olabilir. Aile bireylerinin yaşına göre onları direk işinize dahil de edebilirsiniz. Bu sadece beraber zaman geçirmek için mükemmel bir yol değil, aynı zamanda çocuklarınız bir gün büyüyüp girişimci olmaya karar verirlerse ihtiyaçları olacak becerileri onlara öğretmeniz için de bir şanstır.

Kaynak