Blog

Afrika’nın ilk unicorn girişimi AIG yatırım almaya devam ediyor

Yaklaşık 1 ay önce 236 milyon dolarlık bir yatırım alarak dikkatleri üzerine çeken AIG – Africa Internet Group (Ünlü Amerikan sigorta şirketiyle karıştırılmasın) şimdi telekom şirketi Orange’dan bir yatırım daha aldı. Nijerya merkezli şirket böylece Unicorn unvanını iyice pekiştirmiş oluyor.

Türkiye’de henüz bir unicorn girişim çıkaramadık ancak Amerika dışındaki pazarlardan yeni unicorn haberleri gelmeye başladı. Kısa bir süre önce Souq.com, 275 milyon dolarlık yatırım turunda değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkarmış ve Orta Doğu’nun ilk unicorn girişimi olmuştu.

Souq’tan kısa bir süre sonra bu kez Afrika’dan bir unicorn çıktı. Africa Internet Group – AIG 326 milyon dolarla kapattığı yatırım turunda değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkardı. Bu da onu Afrika kıtasının ilk unicorn girişimi yaptı.

Bu yatırım turundan kısa bir süre sonra şimdi de telekom şirketi Orange, AIG’ye 83 milyon dolarlık bir yatırım daha yapacağını duyurdu. Yatırım iki şirket arasındaki kapsamlı işbirliği sebebiyle yapılmış. Dolayısıyla AIG, Orange’ın Afrika’daki operasyonlarında bir partner olarak yer almaya başlayacak.

AIG, Türkiye’de YemekSepeti’ni satın alan DeliveryHero’nun arkasındaki güç olan RocketInternet’in desteklediği şirketlerden biri. Almanya merkezli RocketInternet, Afrika’daki birçok operasyonunu AIG çatısı altında birleştirmiş durumda. Bunlar arasında  Uber rakibi Easy Taxi, YemekSepeti benzeri Hellofood ve seyahat rezervasyonları sunan Jovago bulunuyor. Ancak en ön plana çıkan platform, bir e-ticaret sitesi olan Jumia.

AIG’nin en büyük operasyonlarından biri olan Jumia, Afrika’nın Amazon’u olarak adlandırılabilir. Geçtiğimiz 9 ayda 224 milyon ciro yapan Jumia, Orta Doğu’nun ilk unicorn’u olan Souq.com’a da çok benzer bir yapıya sahip. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerde e-ticaret sitelerinin altın değerinde olduğunu söylemek isabetli olur.