Blog

Affectiva Yazılımı İle Duyguları Okumak Mümkün

Affectiva mobil uygulama geliştiriciler için yüz okuma yazılımı geliştiren Waltham, Massachusetts ‘te kurulmuş bir teknoloji girişimidir. New York Times’ın haberine göre Ocak ayından itibaren Affectiva yazılımını kullanan mobil uygulama geliştiriciler, uygulamalarını kullanan son kullanıcıların bir reklamı ya da videoyu izlerken hangi kısımlarından pozitif ya da negatif etkilendiklerini öğrenebilecekler.

Yazılım 2,5 yıldır son kullanıcıların webcam üzerinden verdiği duygusal tepkilerin toplanması ve sınıflandırılması esas alınarak geliştirilmektedir. Yazılım geliştirilirken, izinleri alınan son kullanıcıların 1,5 milyardan fazla duygusal tepki verisi kullanılmıştır.

Şirket geçtiğimiz yıl 3. tur yatırımlarında markalara ve firmalara onların müşterileri hakkında bilgi verecek duygu ölçüm teknolojisi için 12 milyon dolarlık yatırım almıştır. Böylece şirketin toplam yatırımını 20 milyon dolara çıkarmıştır. Şirketin yatırımcıları Kleiner Perkins Caulfield & Byers, Li Ka-shing’s Horizons Ventures, WPP, Myrian Capital ve the Peder Wallenberg Charitable Trust’tır.

Affectiva, MIT Medya Laboratuvarında büyümüş, otizm spektrumundaki insanlara yardım etmek üzere geliştirilmiş bir araştırmanın ürünüdür. Araştırma, ilerleyen aşamalarda insanların duygularının okunmasındaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırarak zorlu problemlerin çözülmesine katkıda bulunmak üzere genişletilmiştir.

Şirketin temel ürünleri Affdex yüz kodlama platformu ve Q Sensor giyilebilir biyometrik sensörüdür. Şirketler ve araştırmacılar bu ürünler aracılığı ile videolarını izleyen son kullanıcıların duygusal reaksiyonlarını okuma şansı elde edebileceklerdir.

Affectiva’nın mevcut müşterilerinin başında Unilever, Mars ve Coca-Cola gelmektedir. Reklam araştırma şirketi Millward Brown da reklamlarını 3000’den fazla son kullanıcı ile birlikte Affectiva teknolojisini kullanarak test ettiğini belirtmiştir.

Affectiva ile duygusal tepkileri okuma alanında rekabet edebilecek rakipleri ise nVisio.ch, Emotient, RealEyesit ve Beyond Verbal olarak sıralanabilir.

Kaynaklar:

When Algorithms Grow Accustomed to Your Face

Coming next month: Face-reading software that can detect your emotions