Blog

Acar girişimcinin 10 iddiası

Digitalage dergisi 2010 Ocak ayı sayısına, daha önce yazmış olduğum yazıdan güncellediğim yeni makale;

1- Bize para veren olsa, bu fikrin başlaması için bir yatırımcı olsa inanılmaz başlangıçlar yapabiliriz. Yurtdışına açılabiliriz. Projemizin başlaması için sermayeye ihtiyacımız var. Henüz pazarlama yapmadık, reklam için bütçeye ihtiyacımız var. Bize konulacak sermayeyi tanıtımda kullanacağız. Böyle bir para bulursak billboardlara reklam vermeyi düşünüyoruz. Bir sene için %100 kendini döndürecek bir proje.

2- Türkiye’de ilk ve tek, dünyada da bile ilk olabiliriz. Bu iş modelimiz Türkiye’de daha önce yapılmamış durumda, dünyada da yok gibi duruyor. Araştırma yaptık benzerini bile yapan yok. Geçen akşam bu konuda bilen bir arkadaşa sordum daha önce görmediğini söyledi. Geçen ay Likemind’da arkadaşlara anlattım hepsi bu fikre bayıldılar. Friendfeed’de konuyu açtım 40’a yakın like aldı.

3- Yazılımcı arkadaşımız var. En yakın arkadaşımızın, yurttan arkadaşı var yazılımı o yapacak. Geçen hafta toplandık, buna başlayacağını söyledi. Bu arada sizinde tanıdığınız yazılım yapacak birisi olursa bizimle paylaşırsanız sevinirim. Eğer yurttan arkadaş olmazsa diye gelecek hafta bu konuda çalışan bir firmayla toplantı aldık, bize bu konuda detaylı bir plan çıkartacaklar. Sizce ne kadar tutar böyle bir yazılım? Sizce açık kaynak kodlu yazılımlarla yapmak ne kadar doğru olur?

4- Biz yazılımcıyız. Biz ikimiz php, asp, java, ve flash biliyoruz. Şu anda freelance olarak projeler yapıyoruz. Kendi projemize başladık. Daha önce kullanılmamış bir modellemeyle yapacağız. Ortaya koyduğumuz yöntemi daha önce kullanılmamış olduğunu gördük, buna biz web 4.0 diyoruz, semantikin ilerisinde bir kurguyla yapacağız. Mobil uygulamalarını en kısa sürede uygulayacağız. Büyük bir kitleyi kısa sürede bu altyapıyla yakalayacağımızı düşünüyoruz. Evet, bizde henüz bunu nasıl satacağımızı düşünmedik, ama twitter’a bakın bakın friendfeed’e onlarda bu şekilde başlamışlar. Lütfen rica ederim.

5- Şirket kurmalı mıyız? Aslında babamın şirketi var onun üzerinden yapmayı düşünüyoruz. Olmazsa arkadaşın kullandığı bir şirket var onun üzerinden fatura kesebiliriz diye düşünüyoruz. Herhalde bu yatırımcılar açısından sorun yaratmıyor olması lazım. Sonuç olarak çok yenilikçi bir fikri piyasaya getiriyoruz. Gerektiğinde şirkette kurulur. Sizce şahış şirketi mi yoksa anonim mi kurmalıyız? Peki bunlar arasındaki farkı bize anlatırmısınız. Kendimiz kurabiliyormuyuz?

6- Herkes. Bunu herkesin kullanabileceğini düşünüyoruz. Muhteşem faydalı bir site olacak herkes kullanacak. Geçenlerde arkadaş toplantısında konu açıldı tüm masa bunu kullanacağını düşündü. Misal ben bu hizmet için para veririm. Bakın Amerika’daki bir çok site buna benzer hizmetler için ücret almaya başladılar. Zaten reklamda önemli bir gelir kaynağı olabilecek. Reklamcılar böyle bir siteyi kaçırmazlar diye düşünüyorum. 7’den 70’e hitap edecek bir site, babamda böyle bir ihtiyacı olduğunu böyle bir site açılırsa kullanabileceğini düşündü. Babam bile bunu diyorsa.

7- Araya bayram girdi. Geçen hafta grip oldum, sonra arkadaşın düğünü vardı, balayından sonra başlayalım dedik, sıcaklar bastırınca klima fiyatlarını sorduk, paramız olmadığı için klima alamadık, klima olmayınca ofis ortamı bizi epey zorladı, bunun üzerine yakın bir arkadaşın evine taşınalım dedik, onun diğer ev arkadaşı gitar çalıyormuş bize akşamları efkar bastı performansımız epey düştü, zaten işte de oldukça yoruluyoruz, akşamları rakıyı fazla kaçırdık, o evde bize dar geldi, tekrar bir ofise çıkmayı düşündük, çıktığımız yerde ADSL hatlarında sorun olduğunu uzun süre gelmeyeceğini söylediler, ortağın bacanağına danıştık, TTNET’te tanıdık var mı diye sorduk, bize yok dedi, tüm aksilikler gördüğünüz gibi aslında bizi buluyor, ah bize para verecek bir sermayedar olsa ….

8- İşimden ayrılırım. Bir yerde çalışıyorum ama işimde çok rahatım tüm boş zamanlarımda bu projeyle ilgileniyorum, hatta işte boş zamanda yaratabiliyorum, ama akşamları ve hafta sonu yorgun oluyorum bazen zaman kalmayabiliyor. Aslında bu işi heran bırakabilirim ama belli bir hayat kalitesini oluşturduğum için bunun altına düşmekde istemiyorum, yakında nişanlanacağım bir de evlilik masrafları olacak düşündüm de o bakımdan işte kazandığımdan biraz fazlası gerekli olabilir, o manada bana bu aylık maaşı, pardon bu sermayeyi verecek olsa bu projenin başarılı olacağını görüyorum. Neden bizde doğru dürüst yatırımcı yok kardeşim bak Amerika’ya destekliyorlar girişimciyi.

9- İlk önce trafik yaratalım diyoruz. Para kazanmadan önce bu siteyle bir trafik yaratalım diyoruz daha sonra diğer projeye buradan ziyaretçi sağlayabiliriz. Asıl düşündüğümüz modelin oldukça yüksek bir trafiğe ihtiyacı olacağı için, bu trafiğe para bağlamayalım dedik, çevresine güzel bir ağ kuralım böylece hem bu proje hem de sonraki projeler için büyük bir trafik yaratabileceğimizi düşünüyoruz.

10- Şimdi bu projeyi yaptılar diyorsunuz ya bu anlattığım gibi ilk projemiz, bunun yanı sıra diğer 10 projemizi de dinlemenizi isterim. Aslında bu bizim başlangıç projemiz, bunu hayata geçirdikten sonra diğer projelerimize geçeceğiz. Bunun gibi 10 tane daha projemiz var. Hepsini tek tek hayata geçirmeyi planlıyoruz. Aslında “vaycanına ventures” olarak kendimizi konumlandırıyoruz. Biz bundan sonra projelere yatırım yapacağız. Bize gelen bir çok fikir oluyor onlara yazılım, alt yapı ve diğer iş ağlarımızdan yararlandırmayı düşünüyoruz. Bu şekilde büyüyen bir iş planına sahibiz. Eee ne diyorsunuz bu ilk projemiz için yatırımcı bulabilir miyiz ne dersin?