Blog

9 Aralık GrupGuru

Private Shoppingin bir segmenti olarak ortaya çıkan Günlük Teklif Siteleri, müşteriye genelde tercih ettiği aktiviteleri uygun bir fiyata sunan bir platformdur. Her gün farklı tekliflerin yer aldığı bu platformlarda amaç cazip indirimler ile insanları tekliflere ve dolayısıyla da markaya çekebilmektir. GrupGuru ise bu fırsat sitelerinin birçoğunun tekliflerini bünyesinde bulundurarak müşteriye kolaylık sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. İnsanların ilgi alanlarından, zevklerinden yola çıkarak teklifleri filtreleyen ve bu şekilde insanlara çabuk ulaşan GrupGuru, sektörde hızla büyümekte olan bir markadır. Çalışkan, gelişmeleri yakından takip eden ve buna bağlı olarak da sitelerini düzenli olarak güncelleyen GrupGuru çalışanları, ilerideki zamanlarda iddialı bir marka olacakları sinyalini veriyorlar.

 

GrupGuru ve Günlük Fırsat Sitelerinin Gelişimi

Gelişen teknolojiler sayesinde bilişim dünyasında bir devrim yaşanıyor. Bugüne kadar fiziksel olarak yapılan her şey artık internet dünyasından ve sadece bir kaç parmak hareketiyle halledilebiliyor. Bu düzenin bir ürünü olan ve büyük indirim imkânı sağlayan private shopping siteleri geliştikçe farklı segmentleri de sadece bir fikir olmaktan çıkıyor. Türkiye’de de birçok örneği olan ve adına günlük fırsat siteleri denen bu platformlarla ulaşmak istenen amaç büyük bir kitleye sevdikleri aktiviteleri daha ucuza yapma imkânı vermek.

Bu platformların hepsini bir arada toplayan siteler de var. Türkiye’de bu hizmeti GrupGuru veriyor.  İyi çalışan fırsat sitelerini aynı platformda toplayarak ve kişisel zevklere göre filtreme yaparak insanların işini kolaylaştırırken bir yandan da günlük teklif sitelerin tanıtımını yapıyor, insanları o sitelere yönlendirerek daha efektif bir yol çiziyor. Bu tür fırsat sitelerinin insanları çok çektiği bir doğru; hem müşteriler hem de satıcılar bu sitelerin sihrinden oldukça yararlanıyor. Fakat uzun süre piyasada kalmak için dikkat edilmesi gereken bir nokta var; yapılan teklifler işe yarar ve kaliteli olmalı. GrupGuru kurucularından Sarp Centel insanların kısıtlamaları sevmediğini, verilen tekliflerin uzun süreli ve işe yarar olmasının insanları daha çok çektiğini söylüyor.

Günlük fırsat siteleri için bir başka önemli nokta ise teklif sayısının fazla ve çeşitli olması. Verilen birbirine benzer teklifler ilgi çekmeyeceği gibi sayıca az ve pahalı teklifler de insanların ilgisinden uzak kalıyor. Bu kadar kalabalık bir piyasada uzun süreli olabilmek için müşteri odaklı çalışmak, müşteriyi mutlu etmek büyük önem taşıyor. Hal böyle olunca da teklif veren siteler, günlük tekliflerini arttırıyor ve çeşitlendiriyor. İnsanların bu teklif fiyatları ve çeşitlilik sayesinde yeni bir kültür oluşturduklarını söyleyen GrupGuru kurucularından Sarp Erdağ, fiyatı ucuz olan ve merak edilen aktivitelerin tercih edildiğini aktarıyor.

Bu başarı hikâyesindeki son nokta ise teklif veren sitelerin kendilerini devamlı olarak yenilemesi gerektiğidir. Sektör geliştikçe teklif vermek isteyen marka sayısı da artıyor. Buna bağlı olarak sitelere eklenen filtreleme yöntemleri insanların işini kolaylaştırıyor ve uzun zamanda da insanların site tercih sebeplerinden biri haline geliyor. Eskiyen özelliklerin kaldırılması ve yerine yenisinin konulması, bu sürecin de sık sık takip edilmesi gerekiyor. Böylelikle site sadece teklifleri ile değil aynı zamanda değişen teknoloji sürecinde geliştirdiği efektif çözümleriyle de bir adım ileride oluyor.

Bugünlerde günlük teklif siteleri tıpkı farklı bir segmenti olan private shopping siteleri gibi çok hızlı bir şekilde artıyor. Yakın zamanda maximum noktaya çıkması beklenen fırsat siteleri, sektör geliştikçe ve yerleştikçe sayıyı azaltmak zorunda kalacak fakat hayatımızın da vazgeçilmez noktalarından biri olacak gibi görünüyor.