Blog

500 Startups Türkiye’ye özel 15 milyon dolarlık yatırım fonunu duyurdu

Silikon Vadisi’nin en önemli yatırım platformu ve girişim hızlandırıcısı olarak gösterilen 500 Startups, Türkiye’ye özel 15 milyon dolarlık bir yatırım fonunu duyurdu.

500 Startups, Startup Istanbul’a 5 kişilik kalabalık bir ekiple katılmıştı. Kurucu Dave McClure, yatırım partnerlerinden Andrea Barrica’nın yanı sıra Türkiye ve bölgeden sorumlu ekibin başında bulunan Erhan Erdoğan ve Erbil Karaman da Startup Istanbul’daydı. Bu değerli ekip Startup Istanbul’un ardından İstanbul’da düzenledikleri bir partiyle Türkiye’ye özel 15 milyon dolarlık bir yatırım fonunun duyurunu yaptı.

500 Startups’ın Türkiye’ye olan ilgisi geçtiğimiz yıl artmaya başlamıştı. Startup Istanbul Challenge 2014’ün kazananı Connected2me’ye yatırım yapan organizasyon ayrıca Udemy, Koding, SocialWire ve Mobile Action gibi Türk girişimciler tarafından kurulan ve Silikon Vadisi’nde iyi işlere imza atan girişimlere de erken aşamada yatırım yapmıştı.

500 Startups 15 milyon dolarlık fonu birkaç yıl içerisinde Türkiye’den 100 girişime harcamayı düşünüyor. Bu da 500 Startups’ın yine kendi tarzıyla daha erken aşama yatırımları yapacağını gösteriyor. Elbette bu rakamlar bile birçok gelecek vadeden girişimin parlamasını sağlayacaktır.

500 Startups Türkiye’de Aslanoba Capital gibi yerel yatırım organizasyonlarıyla da işbirliği yapacağını açıkladı.