Blog

5 milyon Cardboard’un ardından Google’un hedefi gerçek bir VR donanımı

Google’ın VR alanındaki uygun maliyetli hamlesi olan Cardboard, 5 milyon kişiye ulaşarak önemli bir vizyonu yerine getirdi. Google’ın bundan sonraki hedefi kendi donanımını üretmek.

VR teknolojinin yeniden trend haline gelmesinde Oculus gibi donanım üreticilerinin etkisi büyük. Ancak aradan geçen onca zamana kadar halen bir donanım bulmak pek kolay değil. Geliştirici sürümlerinin ardından piyasaya girmeye başlayan ürünlerin fiyatı da ucuz olmayacak. Böyle bir ortamda Google ve Samsung’un akıllı telefon tabanlı, basit VR çözümleri deneyimi kullanıcıya götürmek için önemli bir vizyonu yerine getirdi. Google, şimdiye kadar 5 milyon Cardboard’u kullanıcılara ulaştırmış ki bu hiç de azımsanacak bir rakam değil. Bu Cardboard’lara hitap eden uygulama sayısı da binin üzerinde.

Google’ın VR konusundaki hedefi burada bitmiş gibi görünmüyor. Şirketin yeni iş ilanlarına bakılırsa Google, işi daha öteye taşıyıp kendi donanımını üretmeyi planlıyor. İş ilanları VR üzerine açılınca haliyle çok dikkat çekti. Bu sebeple Google ilanları ‘consumer hardware’ şeklinde güncellendi. Görünüşe göre işleri biraz daha gizli tutmaya çalışacaklar.

Google VR donanımı nasıl özelliklere sahip olacak şimdilik bunu söylemek zor ancak şirketin elinde Android’in güçlü ekosistemi varken bunu göz ardı etmeleri zor olacaktır. Oculus gibi platformların güçlü masaüstü donanımlara ihtiyaç duyduğunu düşünürsek Google bunu mobil donanımlarla ne kadar başarabilir bu bir soru işareti. Fakat Android tabanlı bir VR sistemi çok büyük avantajlara sahip olabilir.