Blog

40 sayfalık iş planınınız tam bir zaman kaybı. İşte nedeni

Genel olarak iş planının kutsal kase ve başarı için bir şablon olduğuna dair yanlış bir inanış var. Hemen hemen herkes eğer bir fikiri varsa ve eski kafalı bir iş adamıyla, kurumsal hayatta çalışanlarla veya bankacılarla –en azından bir startup fikri hayata geçirilmeye çalışıldığında- iş planı yapmaya yönleniyor.

Bu kısaca olağan bir davranış veya refleks: “Tabii ki, iş planını bana yolla ona bir göz atacağım.” İşin gerçeği şu ki, eğer işin başından bu insanlardan tavsiye alıyorsanız, yanlış kapıyı çalıyorsunuz demektir, çünkü inanılmaz zaman harcayacağınız bu resmi planın size yarardan fazla zararı dokunacak.

İşte neden vaktinizi boşa harcadığınızı gösteren 4 neden:

1.     Resmi yapı gerçek dünyaya uygun değildir

Geleneksel iş planı tipik olarak yaklaşık 8 başlıktan oluşur: yönetim kurulu  özeti, şirket özeti, ürünler ve servisler, pazar araştırması özeti, strateji ve uygulama özeti, işletme özeti, finansal plan, ve bu başlıkların hepsi 3 ile 10 alt başlığa sahiptir. Yaklaşık 40 sayfalık ve hazırlanması haftalarca belki de aylarca sürecek bir doküman.

Fakat genel olarak insanlar artık kısa bilgilere alışmaya başladılar, çünkü odaklanma süremiz zamanla azaldı dolayısıyla bu masalsı plan kitabı okurlarınızın hard diskinde yer kaplamak  veya masaüstlerinde ki kullanılmayan ögelere katılmak adına mükemmel bir iş yapacak ve okunmaması muhtemel.

2.     Bir gün değişecek

İşte bir başka problem: Saatler (veya haftalar ve aylar) harcayarak hazırladığınız bu büyülü planı uygulamaya başladığınız gibi hemen hemen bütün detaylar yok olup gidecek. Bu durumun nedeni ise potansiyel müşterilerinizi, size cevap verecek bütün pazarı, ürününüzü ve şirketinizi işi kurmadan ve feedback almadan tam anlamıyla anlayamamanızdır. Bu noktadan itibaren, değişen koşullara cevap vermek ve işinizi iyileştirmek için değişiklikler yapmaya odaklanmalısınız.

3.     Eski yöntemlerle elde ettiğiniz tahminler tamamen anlamsızdır

İş planında değeri olan tek başlığı itiraf etmeliyim: finans. Bu alan pazara girmeden önce derinlemesine anlaşılması gereken az başlıktan bir tanesi ki kurduğunuz işin finansal açıdan imkansız olduğunu anlamanız aylar hatta yıllar almasın.

Bununla beraber, 6 aydan daha uzun süreli finansal tahminleriniz de tamamen fantezi ürünü. Onları ölçülü olarak göreceksiniz fakat gerçekten elde etmek istediğiniz zenginliğin boş hayalleri olacaklar. Bu dataya sahip olmak ve onlara göz gezdirmek hoştur fakat bu finansal değerlere sahip olmadan onların hiç bir anlam ifade etmediğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu önemlidir çünkü yeni girişimciler bir çaylaklık göstergesi olarak şirketlerini tahmin üzerine değerlendirmeye oldukça eğilimlidirler. İşte tahminler üzerine yapılan bir başka çaylak hareketi: “Bizim pazarımız yıllık 1 milyar dolar değerinde, dolayısıyla bizim piyasa payının %1’ine sahip olarak elde edeceğimiz gelir budur.”

Bir yatırımcıya zilyon dolarlar kazanmak için pazar payının sadece X yüzdesine sahip olmanız gerektiğini söyleyin ve onların nasıl tabanları yağladığını görün.

4.     En başından iş planınızı para kazanmak için kullanıyorsanız, yanlış insanlarla konuşuyorsunuz

Bir iş kurduğunuzda ve bunun için fona ihtiyacınız olduğunda, aileniz, arkadaşlarınız, melek yatırımcılar, kitle fonlaması platformları veya geleneksel bankalar gibi gideceğiniz çok yer var. Bunlardan sadece bir tanesi sizin iş planınızı okuyacak o da size fon sağlama ihtimali en düşük olanı, yani bankalar. İstisnai bir krediye sahip olsanız bile, teminat göstermeden – ki bunu hiç bir zaman yapmayacaksınız- startupınız için kredi almanız veya bankadan kredi limiti elde etmenizin olasılığı hemen hemen sıfıra yakın.

Düşüncelere sahip olmanız ve onları nasıl yöneteceğinizi yazıya dökmeye çalışmanız potansiyel zayıf noktalarınızın üstesinden gelmeniz ve iş konseptlerinizi bir araya getirmeniz açısından  kesinlikle önemli. Fakat inanılmaz zaman alan geleneksel yapıda bir iş planı hazırlamaya girişmek bugünün hızlı startup dünyasında çok az bir öneme sahip. Dolayısıyla, bunun yerine  10 sayfalık işinizin kısa taslağı olan bir sunum hazırlamanız sizi fon almaya ve ilk amaçlarınızı gerçekleştirmeye daha iyi hazırlayacaktır.

Kaynak