Blog

4 farklı yaklaşıma uygun 4 farklı iş planı

İş planı hazırlamak düzenli ve disiplinli çalışmanın gerekliliklerinden biridir. Özellikle uzun vadede dağılan konsantrasyon ve değişen öncelikler sebebiyle iş yaklaşımınız yanlış yönlere gitmeye başlarsa bunu farketmek zordur. Bu sebeple iyi bir plana sadık kalmak ve her zaman geçmişe dönük değerlendirmeler yapmak önemlidir.

Günümüzde biliyoruz ki başarıya ulaşmanın, çalışmalara konsantre olmanın tek bir yolu olmadığı gibi herkesin uymaya zorunlu olduğu tek bir iş planı da yok. Her çalışan kendi yaklaşımına göre farklı iş planları benimseyeceği gibi şirket içerisinde farklı departmanlar da farklı iş planı yapılarını kullanabilir.

Bu tür iş planları konusunda The Entrepreneur ekibi güzel bir kitap hazırlamış. Kitap özetle iş planı hazırlamanın inceliklerini anlatıyor ve farklı yaklaşımları örnekliyor. Bu örnekler arasında dikkat çeken 4 farklı iş planı türü var;

Mini plan: Bu planlar isminden de anlaşılabileceği gibi kısadır. Özellikle sürekli masa başı çalışmayan, gün içerisinde aksiyonu fazla olan kişiler tarafından tercih edilebilir. 5-10 sayfa uzunluğunda olduğundan gerektiğinde akıllı telefonlarından da göz atabilirler.

Sunum planı: Bu plan türü yeni kurulan şirketler, yola yeni çıkan girişimciler için biçilmiş kaftandır. Sunum yapmak için hazırlanır ve bu şekilde şirketinizi yatırımcılara, potansiyel iş ortaklarına anlatırken size çok yardımcı olur. Aynı zamanda herkese çabucak şirketinizi tanıtabilmenize de olanak sağlar. Genel olarak kısa yazılardan oluşmalı, fakat bilgi açısından detaylı ve görsel açıdan ilgi çekici olmalı.

Çalışma planı: Bu plan türü ise sunum planının tam tersidir. Kesinlikle şirket içerisinde kalmalıdır. Şirkette lider role bürünen kişinin vizyonunu yansıtmalı, şirketin çalışma felsefesini detaylı biçimde ortaya koymalı ve gerekirse kontrol listeleri içermelidir. Böylece şirkete yeni katılan kişilerin düzene alışmasını kolaylaştırır.

Kötü durum planı: Bu planlar ise şirket için alternatif yollar çizmek adına önceden düşünülmüş B-C planlarını içerir. Özellikle yatırımcılar böyle kötü durum senaryolarının değerlendirilmiş olmasını önemser.