Blog

350 Avroya “Dijital Ruh”

Hollandalı bir öğrenci, tüm kişisel bilgilerini 350 avro karşılığında satmış. Peki ama neden?

Kişilik haklarımız bizim için önemlidir. Haksızlığa, hakarete uğrarsak bununla ilgili anında aksiyon alırız. Elbette kişilik haklarımız sadece bu şekilde ihlal edilmiyor. Cep telefonlarımıza gelen “Cinsel güç artırıcı” hap reklamları da aslında birer kişilik hakları ihlali. Çünkü kişisel telefon numaramız bizim istemediğimiz şekilde, razı olmadığınız şekilde kullanılıyor.

Bu gibi konular tüm dünyada tartışma yaratıyor. Hukuk, ekonomi ve etik açıdan halen kimsenin karar veremediği noktalar var. Fakat biz her geçen gün dijital dünyada daha çok yer alıyoruz ve bir şekilde “dijital ruh”umuzu besliyoruz. Yani bu konuda hızlıca bir karar vermek gerek.

Hollanda’da bir öğrenci olan Shawn Buckles, bu konuya dikkat çekmek için tüm dijital bilgilerini satışa çıkarmış. Bu bilgiler arasında; takvim kayıtları, lokasyon kayıtları, e-postalar, sosyal medya görüşmeleri, satın alma geçmişi, web gezinme geçmişi, hastalık kayıtları ve bir şekilde farklı sitelerde yazdığı fikirleri yer alıyor. Tüm bunları başka birine satmak garip hatta rahatsız edici gelebilir. Buckles’ın dikkat çekmek istediği nokta da burası. Ona göre bu bilgileri zaten ücretsiz olarak her gün başka sitelere veriyoruz. Facebook ve Google gibi siteler bu bilgilerin birçoğunu bizden ücretsiz olarak topluyor ve kaydediyor.

Buckles tüm bunlara “Dijital Ruh” adını vermiş ki bu güzel bir tanımlama. İnsanların kendi kişisel bilgilerini korumadığını çünkü onun değerini henüz bilmediğini söyleyen Shawn Buckles, kendisinin en azından buna kimin sahip olacağına karar verebildiğini söylüyor.

Buckles’ın kişisel bilgilerini The Next Web adlı web sitesi 350 avro ödeyerek satın almış. Site, bu bilgileri düzenleyeceği bir konferansta kullanacak ve kişisel veri güvenliği konusuna dikkat edecek. Shawn Buckles ise kazandığı 350 avroyu dijital hakları koruma üzerine çalışan bir derneğe bağışlamış.

Shawn Buckles’ın kendi web sitesi üzerinden bu konuyu daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz; www.shawnbuckles.nl/dataforsale/