Blog

3 milyar dolara patlayan 7 ret cevabı

Bu blog yazısı Airbnb kurucularından Brian Chesky’in 7 Rejections makalesinin Türkçe’ye çevirisidir.

26 Haziran 2008 tarihinde, arkadaşımız Michael Seibel bizi Silikon Vadisi’nden 7 öne çıkan yatırımcı ile tanıştırdı. O dönemde, $1.5M değerlemeyle $150,000 yatırım almayı hedefliyorduk. Yani, Airbnb’nin %10’luk hissesine $150,000’a sahip olunabileceği anlamına geliyordu. Aşağıda, 5 tane ret yanıtı göreceksiniz. Diğer ikisiyse yanıt dahi vermedi. (Airbnb 9 Mart 2017’de 31 Milyar USD değerleme üzerinden 1 milyar dolar yatırım aldı , %10 ‘luk hissenin değer bugün 3.1 Milyar USD)

Bizi reddeden yatırımcılar zeki insanlardı ve o dönemde çok etkileyici görünmediğimize eminim.

Kime: Brian, Joe ve Nathan 7/16/08
Tanıştırma için teşekkürler. Brian, seninle tanıştığımıza memnun oldum – her ne kadar bu kulağa son derece hoş gelse de, odağımızda olmayan bir alan, bol şans diliyorum.


Kime: Brian, Joe, Nathan 8/1/08
Merhaba Brian,
Geciken yanıtım için özür dilerim. Kendi içimizde tartışma imkanı bulduk ve maalesef yatırım anlamında bunun bizim için doğru fırsat olduğunu düşünmüyoruz. Potansiyel pazar fırsatı bizim ihtiyaç duyduğumuz model bağlamında çok büyük görünmedi.


Kime: Brian 7/30/08
Brian,
Bu konuyu ortağımla görüştüm. Birincisi, öncelik verdiğimiz 5 hedef pazardan biri değil, dolayısıyla bizim dahil olabileceğimiz bir şey gibi görünmüyor. Aynı zamanda, bizim halihazırda yatırım yaptığımız bir alan olmadığından, şirketiniz için gereken deneyimi sağlama konusunda da destek olamayız.
Bizi gelişmelerle ilgili bilgilendirmeni öneririm. Seri A yatırım seviyesine gelirsen lütfen bize haber ver, o zaman tekrar değerlendiririz.


Kime: Brian, Joe, Nathan 9/2/08
Brian,
Mesaj için teşekkürler. Bugünden itibaren Perşembe sonuna kadar şehir dışında olacağımdan yanıt veremedim. Kaydettiğiniz ilerlemeyi gerçekten takdir ediyorum, fakat ABB ile halihazırdaki olaylar, benim farklı projelerle olan bağlantım ve özellikle de var olan yatırımlarım nedeniyle bu noktada bir yatırım yapamayacağım En büyük endişelerim şöyle:
– DNC ve RNC sonrasında ciddi bir büyüme kaybı
– Teknik eleman
– Yatırım birliği


Kime: Brian 10/28/08
Brian,
Konuyu dün görüştük ve bir sonraki seviyeye taşımama kararı aldık.

Seyahat kategorisi bizim için her daim sorun olmuştur.

Bunun önemli e-ticaret kategorilerinden biri olduğunu biliyoruz, fakat her nedense seyahatle ilgili işler bizi heyecanlandıramıyor.

 

Bundan sonra bir fikriniz reddedildiğinde, bu e-postaları hatırlamanızı istiyorum.