Blog

299 Dolarlık 3 Boyutlu Yazıcıya Büyük İlgi

Son zamanlarda popülaritesi hızla artan 3 boyutlu yazıcılar ucuzlamaya da devam ediyor. Son olarak M3D projesi, 299 dolarlık hedef fiyatıyla büyük ilgi görüyor.

Farklı malzemeleri katman katman işleyerek 3 boyutlu cisimler yaratan 3 boyutlu yazıcılar uzunca bir süredir ortalarda dolanıyor. Son zamanlarda onların popüler olmasını sağlayan ise fiyatlardaki dramatik azalış oldu. Önce MakerBot’un 1,300 dolarlık oldukça cazipti. Sonra farklı üreticileri 1,000 dolar seviyesine ve ardından da 699 dolar seviyesine kadar düşüldü. Şimdi bir Kickstarter projesi 299 dolara 3 boyutlu yazıcı üretme fikrini hayata geçiriyor.

M3D adlı proje, Kickstarter’da 2 gün önce yayına girdi. Projenin hedefi 50,000 dolar toplamaktı. Fakat şimdiden yaklaşık 2 milyon dolar toplamış durumdalar.

M3D’yi bu kadar cazip kılan fiyatı ve boyutları. Kickstarter’da destekçilere 199 dolara satılacak olan bu yazıcı, piyasada ise 299 dolarlık etikete sahip olacak. Kenarları 185mm uzunluğunda bir küp olan M3D, sadece 1 kilo geliyor.

Bu boyutlarla taban alanında 109mm x 113mm, 74mm’den sonra ise 91mm x 84mm boyutlarında 3 boyutlu baskı alınabiliyor. Toplam baskı yüksekliği ise 116mm.

Windows, Mac ve Linux ile uyumlu bir yazılım ile satılacak olan M3D, USB bağlantısı üzerinden her bilgisayara bağlanabiliyor. Flament olarak ise ABD, PLA ve naylon kullanabiliyor.

Kitlelere hitap edecek 3 boyutlu yazıcı yarışı bundan sonra da devam edecek. Bu alana küçük şirketlerin daha fazla ilgi göstermesi de dikkat çekici. Yazıcı pazarının hiç biri henüz bu alana girecek cesareti göstermedi.