Blog

28 gün boyunca Oculus Rift ile sanal dünyada yaşasanız ne olurdu?

İngiliz bir sanatçı olan Mark Farid, Oculus Rift ile ilginç bir projeyi hayata geçiriyor. Farid, 28 gün boyunca Oculus Rift’i gözünden hiç çıkartmadan yaşayacak.

Teknoloji birçok yönüyle hayatımızı hızlı bir şekilde değiştirmeye devam ediyor. Bu değişim çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da aslında üzerimizdeki gerçek etkilerini görmemiz uzunca bir zaman alıyor. Bazen olumsuz etkileri yıllar sonra farkediyoruz.

Sanal gerçeklik de, özellikle Oculus Rift gibi ürünler sayesinde hayatımıza daha hızlı girmeye başlıyor. Belki de 1-2 yıl içerisinde sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanıldığı onlarca uygulama gündelik hayatımızın bir parçası olacak. Bu öylesine farklı bir tecrübe ki gözlüğü takan kişinin algısı farklı görüntülerden dolayı bozulabiliyor ve kişiyi kusturabiliyor. Yani üzerimizdeki etkisi bir akıllı telefondan çok daha fazla oluyor.

İngiliz sanatçı Mark Farid de bu etkileri tecrübe etmek amacıyla hem bir sanat aktivitesi hem de bir deney olan ‘Seeing’ projesini ortaya çıkarmış.

Bu proje kapsamında Mark Farid, gözüne bir Oculus Rift takacak ve 28 gün boyunca hiç çıkartmayacak. Farid’e yardımcı olacak kişiler onun yemek, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacak. Ancak Farid duş alırken bile gözlüğü çıkarmayacak.

Farid’in gözlüğünde de bir insanın hayatından sahneler yer alacak. Ancak bu kendi hayatı değil. Başka bir adamın günlük aktiviteleri bir kamera yardımıyla kaydedilecek ve düzenlenecek. Ardından da Farid’in gününe uyacak öğeler gözlüğe yansıtılacak. Yani Farid yemek yiyeceği zaman gözlükteki görüntüde de sahil kenarında yemek yiyen bir adamın açısı olabilecek. Bu kişi bisiklete binecek, sabah markete gidecek, kız arkadaşıyla buluşacak yani normal hayatını yaşayacak.

28 günlük süre bir amaç doğrultusunda seçilmiş. Araştırmalara göre insanların alışkanlıkları genellikle 3 haftalık süreler sonucunda oluşuyor. Aynı şekilde mevcut alışkanlıklar da 3 haftada etkilenmeye başlıyor. Bazıları bu verinin doğru olmadığını düşünse de ekip bunu test etmek istemiş. Dolayısıyla gözünde tümüyle başka birinin sanal hayatını yaşayan bu adamın alışkanlıklarının ne ölçüde değişeceğini gözlemleme fırsatı bulacağız.

Mark Farid’in yanında hem fiziksel hem de zihinsel problemleri kontrol etmek için doktorlar olacak. Belirli sürelerle sanatçının akıl ve vücut sağlığı kontrolden geçirilecek.

Seeing projesi için geçtiğimiz aylarda 24 saatlik bir deneme yapılmış. Videosuna buradan ulaşabilirsiniz. 28 günlük çalışmanın da bir belgesel haline getirilmesi hedefleniyor.