Blog

22 yaşında milyoner olmamı sağlayan 7 mental değişiklik

“Tucker Hughes’ın entrepreneur.com’da yayınladığı blog yazısından alınmıştır.”

Bu yazıyı 22 yaşında biri olarak yazıyorum. Geçtiğimiz 12 ayda, ortalama bir rakibimin benim 2 katım yaşında ve 10 kat daha fazla iş deneyimine sahip olduğu dünyanın, en rekabetçi endüstrilerinden birinde milyon dolarlar kazandım. 20 yaşında okulu erken bitirerek, prestijli üniversitelerden birinden yüksek lisans derecemi aldım. 50’den fazla ülke gezdim, 13 triatlon tamamladım, mutlu bir hayatım var.

Bunlar çok güzel fakat gelecek her zaman böyle parlak değildi.

Yüksek lisansı bitirdiğimde, ailemin ticari emlak işi için yeni bir ofis açmaya California, Orange Country’ye taşındım. İlk birkaç ay benim için inanılmaz zorlu geçti ve başarılı olabilmemizin benim tahmin ettiğimden çok daha zor olduğunu kısa bir sürede anladım. Her zaman beklenilenden daha başarılı biri olmama rağmen, gerçek dünyada nasıl başarılı olabileceğimi düşünürken buldum kendimi.

Kendim için itici kuvveti tekrar tekrar keşfettikten sonra, milenyumdaki iş dünyasında başarılı olma sırrının, cesur ve yaratıcı düşünme olduğunu fark ettim. İşte benim büyük ölçüde gelişmek için gerçekleştirdiğim 7 mental değişiklik:

  • Yaş sadece bir sayıdır.

Candan bir şekilde kendinizi kucaklayın. Eğer yaşınızı bir değere çevirirseniz -ki bunun birçok değişik yolu var- sizi diğerlerinden ayıran güçlü bir silah haline gelebilir. Başarılı olmamak için bahaneler bulduğunuz an, gerçekten başarısız olduğunuz andır.

Gerçekten başaracağınıza inanırsanız, başarırsınız. Bununla beraber insanlar, çalışkan, zeki ve kendini işine adamış genç profesyonellerin başarılı olmasını görmekten başka bir şey istemezler. İnsanların, sizin hayatınızın bir parçası olmasını sağlamak için kar tanesi etkisi yaratın.

  • Kendinize tekrardan yatırım yapın.

Yaptığım en güvenli yatırım geleceğimdir. Günde en az 30 dk okuyun, araba sürerken işinizle alakalı kayıtlar dinleyin ve aktif bir şekilde mentor arayın. Sadece kendi alanınızda uzman olmanız  yeterli değildir, finanstan politika veya spora kadar her şeyi konuşabilen zeki biri olmalısınız. Nefes alır gibi bilgi sahibi olun ve öğrenme arzunuzu her şeyin üzerinde tutun.

Bunun yanında, sıkı çalışmanızın bir ödülü olarak kendinizi sağlıklı bir dereceye kadar şımartmanız ve tükenmişlik sendromundan kaçınmanız gerektiğine inanıyorum. Hayat tarzını iyileştiren gösterişli anları ve lüks yaşamı düşünün. Her hafta aynı saatte masaj yaptırırım ve bu benim kullandığım üretkenliği arttıran taktiklerin en iyilerindendir.

  • Karar yorgunluğundan kaçının.

Dikkatiniz günlük olarak tükenebilen bir kaynaktır ve üretkenliğinize engel olabilir.  Zaman içerisinde mental olarak ne kadar dayanıklı hale gelmiş olursanız olun, her zaman kırılacağınız bir eşik olur ve günün geri kalanında göstereceğiniz çaba yetersiz kalır.

Kolayca iptal edilebilen kararları en kısa sürede alarak akıl sağlığınızı koruyun ve tekrar eden görevlerinizi katı bir şekilde planlayın ki, basit görevleri çaba harcamadan halledin. Gelecek hafta işe giderken bile giyeceğimi ve kahvaltıda ne yiyeceğimi biliyorum. Peki ya siz?

  • Dayanıklı bir bilinç oluşturun.

Ortalama bir başarı ile olağanüstü bir başarının arasındaki fark bir seferde saatlerce çalışabilmektir. Önemli bir işin tamamlanması gerektiğinde, uzun saatler çalışmanız gerekebilir. Odaklanmak oldukça önemlidir ve kasti olarak mental dayanıklılık üretmeden, yıllarca iş dünyasında sistematik olarak kendi dayanıklılığını oluşturmuş kişilerle yarışamazsınız.

Sizin dikkatinizi dağıtan şeylere dikkat ederek ve odaklanma halinden çıkmaya başladığınızda bunu fark ederek yeteneklerinizi izleyin. Her gece günlük aktivitelerinizin analizini yapın ve kendinizi geliştirmek için fırsatlar arayın.

  • Büyük düşünün. Büyük olun.

Hedef belirleme ve onun, başarıyı gözle görülür şekilde hızlandırması, inkar edilemezdir. Eğer hali hazırda, 5 ve 10 yıllık hedefleriniz yazılı halde değillerse ve günlük olarak bunların üzerinden geçmiyorsanız, bunu yapmaya hemen şimdi başlayın. Şimdi kendinize sorun, 10 yıllık hedeflerinizi 1 yıl içinde gerçekleştirseydiniz ne olurdu?

Belirlediğiniz hedeflerle tutarlı bir şekilde hareket etmenin verdiği içsel kuvvetin, hem pozitif hem de negatif etkileri olabilir ve bu kendinizi daha yavaş bir şekilde hedeflerinize ulaşmaya yönlendirmenizden kaynaklanabilir. Limitlerinizi zorlayan optimal bir yol bulmak konusunda gayretli ve dikkatli olun.

  • Sistemli olun

İşinizi planlayın ve planınıza sadık kalın. Benim en büyük kırılma noktam, pazarlama sistemlerini büyük oranda otomatik hale getirmekti. Pazarlama faaliyetlerini 5 katına çıkarırken, aldığım geri dönüşü de bu oranda arttıran bir sistem yarattım.

Kendi içerik planınızı uygulamaya koymanın en basit yolu, en az bir ay süresince, her hafta farklı beklentilerin olduğu çok adımlı bir kampanya yaratmaktır. Mantıksal sırayı izleyin ve kendi içeriğinizi sürekli bir sanatçı gibi işleyin ki, hiçbir zaman sıkıcı hale gelmesin.

Satış pozisyonunda değil misiniz? Herhangi bir analitik, yaratıcı ve yönetici pozisyonu için de tekrar eden görevlerle karşılaştığınızda veriminizi arttıracak organizasyonel sistemler kurabilirsiniz.

  • Kendinize inanın

Eğer siz değilseniz kim? Biri bunu gerçekleştirmeli ve hiçbir şey sizi en vahşi hayallerinizi gerçekleştirmekten alıkoymuyor. Hemen hemen başarısız olan herkes bir engele sahip. Başarılı insanlar, zor sorunlara yaratıcı çözümler buldukları hikayelere sahiptirler. En karmaşık problemleri çözmek için öğrenebileceğiniz ve üretebileceğiniz bir şey kalmadığını düşündüğünüz zamanlar, harikalığı garantilediğiniz zamanlardır.

Eğer hala nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, her gün süregelen mükemmelliği elde etme sözü ile işinize başlayın. Bu benim işimi, üstüne kurduğum temel ve mentalitedir.

İşleri basit tutun ve başarının bir hak olmadığını hatırlayın. Eğer gerçekten sivrilmek istiyorsanız, elinizi taşın altına koymalı ve hayatınızın geri kalan her gününde başarıyı hak etmek için çalışmalısınız.

Kaynak