Blog

2019’a kadar kâr edemeyecek olan Spotify’ın değeri katlanarak artıyor

Dünyanın en popüler dijital müzik uygulamalarından Spotify, ocak ayında başlayan yatırım sürecinin sonuna geliyor. The Wall Street Journal, Spotify’ın 8,4 milyar dolar değerleme ile 400 milyon dolarlık yatırım turunu kapatmak üzere olduğunu belirtti. Kuzey’in en değerli girişimleri arasında yer alan Spotify’ın yeni yatırımcıları arasında Goldman Sachs, Abu Dhabi Devlet Fonu ve dünyanın dört bir yanından birçok farklı isim ve kurum katılıyor.

Geçtiğimiz yıl 1,3 milyar dolar gelir elde eden Spotify’ın değeri o dönemde 5,7 milyar dolar olarak ifade ediliyordu. Fakat tıpkı Amazon’un uzun bir dönem beklediği gibi, Spotify’ın da kârlı bir girişim haline gelmek için beklemesi gerekecek. 60’a yakın ülkede faaliyet gösteren müzik servisinin 2019’dan önce kârlı bir girişime dönüşemeyeceği tahmin ediliyor.

Spotify’ın son yatırım turuyla yükselttiği değeri Nordik girişimcilik ekosistemi için özel bir önem arz ediyor çünkü 8,4 milyar dolar ile Kuzey’in en değerli ikinci girişimi konumuna yükseldi. Birinci sırada ise Microsoft’un 8,5 milyar dolar değer biçerek satın aldığı Skype bulunuyor fakat Spotify’ın önünde uzun bir yükselme yolu olduğundan, yakında birinci sıraya yükselmesi kuvvetle muhtemel.