Blog

2016’nın ilk çeyreğinde Silikon Vadisi’nde girişimlere yönelik risk sermayesi büyüdü

Girişimcilik ekosistemi özellikle 2015’in sonlarında ciddi bir küçülme yaşamıştı. Yatırım anlaşmalarının sayısı azalırken toplam yatırım miktarı da tüm dünya genelinde düşmüştü. Ancak 2016 yılı en azından VC’ler için hızlı başladı.

Girişimcilik ekosistemindeki daralmanın elbette birçok ülkeyi etkileyen ekonomik sarsıntılarla ilgisi var. Ancak temel sebep olarak girişimlerin, özellikle de unicorn statüsüne erişenlerin beklenenen büyümeyi bir türlü gerçekleştirememesi gösteriliyordu. O günden bu yana herhangi bir girişim büyük bir halka arza ya da çıkışa imza atmadı. Ancak VC’ler yatırımcıların parasını çekmeye devam ediyor.

National Venture Capital Association’ın verilerine göre 2016’nın ilk çeyreğinde girişim sermayesine aktarılan para 12 milyar dolar oldu. Bu 2006 yılından bu yana görülen en yüksek rakamlardan biri. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyaslandığında ise yüzde 59’luk bir büyüme anlamına geliyor.

Q1_2016_Fundraising

Elbette bunlar henüz girişimlere aktarılmış yatırımlara dönüşmedi ancak VC’ler bir şekilde daha büyük yatırımlar olmasa da bile daha fazla girişimciye para harcayarak portföylerini büyütmeye çalışacak. Dolayısıyla girişimcilik ekosisteminde, en azından ABD’de ‘balon’ söylentileri korkulanı gerçekleştirmemiş gibi görünüyor.

ABD her zaman dünyanın en zengin VC’lerinden bazılarını barındırıyordu. Bu yıl da 12 milyar doların onlara akması şaşırtıcı değil. Ancak yükselişin sebebi özellikle ABD’de iş dünyasının ekonomik başarısı kadar yurt dışından gelen yatırımlara bağlanıyor. Özellikle Çinli yatırımcılar (ellerinde gerçekten ciddi bir maddi güç var) ABD pazarına yatırım yapmak konusunda istekli. Türkiye’den bile Aslanoba Capital gibi VC’ler ABD’de yatırımlar yapmış durumda.

İlk çeyrekte paralar VC’lere aktığına göre ikinci çeyrekte daha fazla yatırım anlaşması duyabiliriz. 2016’nın ilk çeyreğinde en çok yatırımcı çeken VC’lerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.