Blog

2015 yılında iş görüşmelerinde sorulmuş 10 ilginç soru

İş görüşmeleri her zaman biraz heyecanlı ve zorlu olmuştur. Masanın hangi tarafında olursanız olun; bir startup olarak şirketinizi büyütmek üzere birini işe alırken ya da kariyerinizde bir adım atmaya hazırlanırken iş görüşmelerinizde nelerle karşılaşacağınızı önceden bilmeniz zordur. Dolayısıyla hepimiz hazırlıklı olmaya çalışsak da her zaman beklemediğimiz şeyler karşımıza çıkabilir.

Fakat iş görüşmelerinde sorulan öyle sorular var ki, işverenin aklında ne olduğundan ne tür bir cevap vermek gerektiğine kadar yeni soruların doğmasına sebep oluyor. Bir iş bulma sitesi olan Glassdoor da Fortune için 2015 yılının en ilginç 10 sorusunu derlemiş.

1- “When a hot dog expands, in which direction does it split and why?” – Bir sosisliyi iki ucundan çekerseniz ne tarafından bölünür ve neden?

SpaceX, İtiş Yapısı Analisti

2- “Would you rather fight one horse-sized duck, or 100 duck-sized horses?” – At boyutunda bir ördekle mi mücadele etmek isterdiniz yoksa 100 adet ördek boyutunda atla mı?

Whole Foods Market, Kasap

3- “If you’re the CEO, what are the first three things you check about the business when you wake up?” – Eğer CEO sen olsaydın, sabah uyandığında işle ilgili kontrol edeceğin ilk üç şey ne olurdu?

Dropbox, Rotation Program

4- “What would the name of your debut album be?” – Çıkış albümünün ismi ne olurdu?

Urban Outfitters, Satış Danışmanı

5- “How would you sell hot cocoa in Florida?” – Florida’da sıcak çikolatayı nasıl satardın?

J.W. Business Acquisitions, İşe Alım Uzmanı

6- “If I gave you $40,000 to start a business, what would you start?” – İş kurman için sana 40 bin dolar versem, ne tür bir iş kurardın?

Hubspot, Portföy Yöneticisi

7- “What would you do if your found a penguin in the freezer?” – Eğer dondurucuda bir penguen bulsaydın ne yapardın?

Trader Joe’s (gıda marketi)

8- “If you were a brand, what would be your motto?” – Eğer bir marka olsaydın, motton ne olurdu?

Boston Consulting Group, Danışman

9- “How many basketballs would fit in this room?” – Bu odaya kaç tane basketbol topu sığar?

Delta Airlines, Bütçe Yöneticisi

10- “If you had $2,000, how would you double it in 24 hours?” – Eğer 2 bin doların olsaydı, bunu 24 saat içerisinde iki katına çıkarmak için ne yapardın?

Uniqlo, Yönetici Asistanı

Bazı soruların ilham verici olduğuna da hiç şüphe yok. Örneğin bir giyim firması olan Urban Outfitters’ın potansiyel çalışanına müzik albümü ismi konusunda fikrini sorması, onun tarzını ve bakış açısını öğrenmesi açısından güzel bir yaklaşım. Bazı sorular ise insanı düşünmeye sevk ediyor; 2 bin doları 24 saatte nasıl ikiye katlarsınız? Bu soruya verilecek mantıklı bir cevap bulmak gerçekten bilgi ve birikim istiyor. Bunlara sahip olmamak da harekete geçirici bir his yaratıyor. (ya da yaratmalı)