Blog

2014 Yılında Halka Arza Gidecek Şirketler

2013 yılının teknoloji şirketlerinin halka arzında iyi bir yıl olduğunu düşünüyorsanız, 2014 yılını bekleyin. 2014 yılında halka arz konusunda oldukça ilginç gelişmeler bizleri bekliyor.

CB Insight ‘ın araştırmasına göre 2014 yılı içerisinde teknoloji alanında, yatırım tabanlı ve değerlemesi 100 milyon doların üzerinde olan 590 tane şirketin halka arzı beklenmektedir.  2012 yılında bu rakamın 472 olduğunu belirtmekte fayda var.

Halka arzı bekleyen 590 şirketin toplam fonlama değeri, bu güne kadar 2800’den fazla anlaşma ile 55 milyar dolara ulaşmıştır. Bu değer, ortalama olarak her bir şirketin 101 milyon dolar alması demektir ki bu rakam geçtiğimiz yıla göre %19 oranında artmıştır. Aralarında Airbnb, Uber ve Dropbox’ın da bulunduğu bu gruptaki şirketlerin 26’sının değerlemesi 1 milyar doların üzerindedir.

Listede yer alanların yarısı internet şirketlerinden oluşmakta olup, geri kalanı mobil ve telekomünikasyon teknolojilerine yatırım yapan şirketlerdir. Internet şirketlerinin alt kollarında ise liderlik, e-ticaret ve reklam teknolojileri alanındadır.

Halka arza gitmesi beklenen şirketlerin 15’i Washington merkezli olup, yarısından fazlası California kökenlidir. Washington merkezli şirketlerde halka arz oranının %17 azaldığı görülmektedir. İlginç olan bir diğer tespit ise Oregon merkezli 8 şirketin 2014’te halka arzının bekleniyor olmasıdır. Oregon’da 2004’ten bu yana herhangi bir şirket halka arza gitmemiştir.

2013 yılı içerisinde Washington’dan halka arzını tamamlayan şirketler arasında NanoString, Tableau ve Zulily ‘i görmekteyiz. 2014 yılına bakacak olursak CB Insight’ın listesinde RedFin, Apptio, Moz, NLight ve INRIX sıçrama yapacak şirketler arasında görünüyor.

2014 yılının halka arzını bekleyen şirketlerine en çok yatırım yapan girişim sermayelerinin başında Kleiner Perkins Caufield & Byers ve New Enterprise Associates gelmektedir. Ardından 2013 yılında birkaç “exit” yapmış olan Intel Capital ve Sequoia Capital şirketleri gelmektedir. Araştırmada yer alan 599 girişim sermayesi yatırımcılarının her birinin (risk sermayeleri, melek yatırımcılar ve ortak kuruluşlar) 2014 yılında halka arzı beklenen şirketlerden en az iki tanesine yatırım yaptığı bilinmektedir.

 

Kaynaklar:

2014 Tech IPO Pipeline Report

IPO study: 2014 could be big year for companies to go public