Blog

2014 yılı Etohum 40 Girişimi


Peki siz olsaydınız hangi girişime #yatırım yapardınız? Sosyal medyada paylaşın yatırımcılarla Boğazda öğle yemeği ve Startup Turkey daveti kazanın

Girişimlerin başında yer alan #girisimadi twitter’da paylaşabilmeniz için hazırlanmıştır. Beğendiğiniz girişimleri bu şekilde belirtebilirsiniz.

SambaPOS; #sambapos Mehmet Akyıldız ve Emre Eren tarafından kurulan SambaPOS, restoranlar için açık kaynak satış istasyonu (POS) yazılımıdır. Personel siparişleri ve ödemeleri alırken SambaPOS arka planda mutfak, masa servisi ve paket servisi arasında anlık iletişim sağlar. Üç yıldan beri SambaPOS 50 ülkeden binlerce restoranda aktif kullanımdadır. SambaPOS topluluğu tarafından 18 dile çevrilmiştir ve birçok ülkenin yerel vergi ve çalışma kurallarına uyumludur.

Pratikchef; #pratikchef Ayhan Çobanlıoğlu, Dilek Çobanlıoğlu ve Metin Çobanlıoğlu tarafından kurulan PratikChef bir yemeğin tarifini oluşturan tüm malzemeleri taze olarak tedarik eder, yemekte kullanılacağı şekilde işler, gereken miktarda paketler ve evdeki şeflerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, farklı bir yemek yapma deneyimi sunan yemek kitleri olarak tüketicilere gönderirir.

SmartCloud.com.tr; #smartcloud Melih Özal ve Emre Uzuncakara tarafından kurulan Smartcloud restoranların logo ve kimlikleri ile iPhone ve web uygulamalarını bulut bilişim teknolojisi üzerinde tasarlar. Bunun yanısıra Web tarafında restoranların mevcut web sitelerine sadece bir “Sipariş” butonu ekleyerek web sitelerinden sipariş almalarına imkan sağlayan web uygulamalasını sunar.

Giycem.com; #giycem Burak Hatipoğlu ve Erhan Kaya tarafından kurulan Giycem, iç giyim ve tekstil eticaret sitesidir. Giycem.com evden alışveriş yapma rahatlığını geniş ürün yelpazesi, 7/24 müşteri hizmetleri ve hızlı kargo avantajı (siparişlerin %90’ı ortalama ilk 24 saatte kargoya veriliyor) ile birleştiriyor.

LVX; #lvx Mehmet Günce Akkoyun ve Vehbi Emiroğlu tarafından kurulan LVX çiftçilerimize tam otomasyon tarımsal uygulama sunar. Paket içerisinde tarımsal sulamada kullanılan teknik donanımın güvenliği, bu donanımın tamamının uzaktan kontrol edilebilmesi, oluşabilecek her türlü arızanın takibi ve müdahalesi, enerji kalitesi takibi ve zirai teknik destek verilmesi vardır.

GOVATRA; #govatra Erhan Kaya, Erhan Bayraktar ve Fırat Fidan tarafından kurulan Govatra konaklamak istenen otel için 100’den fazla seyahat acentasını karşılaştırarak en iyi fiyatları sunuyor.

Supportoad; #supportoad Şükrü Bezen tarafından kuruluna girişim Booster, kitle fonlama (crowd funding) metodunu kullanarak başarılı olan ve paraya ihtiyacı olan öğrenciler için burs toplar.

TazeLezzetler; #tazelezzetler Özgür Çakmak tarafından kurulan Tazelezzetler, restoran, süpermarket gibi profesyonel gıda alıcılarını, toptan üreticeleri/çiftçileri, hem alıcı hem satıcı olan aracı gıda firmalarını ve gıda endüstrisine tedarik sağlayan firmaları bir araya getiren dinamik bir pazaryeridir.

Ideator; #ideator Kosova’da yaşayan girişimciler Ozal Mehmeti ve Can Mehmeti tarafından kurulan Ideator, şirketlerin yeni ürünlerinde, servislerinde, ar-gelerinde, satışlarında vs karar vermede yardımcı olan, bunu çalışanlardan veya halktan fikirlerini oyunlaştırma, teşvik ve hediye tekniklerini kullanarak alan bir bir platformdur.

Mobidik.com; #mobidik Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney ve Egehan Gürcan kurulan Mobidik.com, amatör ve profesyonel yazarları, yayınevlerini ve kitap okurlarını sosyal bir ağ içinde bir araya getiren bir e-kitap platformudur. Kendi kitaplarını yayınlayan kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcıları takip edebilir, kütüphanelerindeki rafları paylaşabilir, sevdikleri yazarlara soru sorabilirler.

Guess About me; #gam Mete Fisunoğlu, Zafer Yılmaz, Sercan Altun ve Bahadır Varol tarafından kurulan girişim üyelerinin birbirlerinin fotoğrafına bakarak hobileri hakkında tahminde bulundukları, yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli yolu, lokasyon bazlı sosyal mobil oyundur.

Robosoft.com.tr; #robosoft Timuçin Çelik tarafından kurulan Robosoft Kontrol firması endüstriyel tüm sistemlere uygun raporlama ve IT çözümleri vermek; gıda, arıtma, enerji, vb. tüm üretim süreçlerinin özel yazılımlarımlarla takip edebilirmesini sağlatan sistemler geliştirmektedir.

Magic Book; #magicbook Tolga Şen ve Ümit Boncukçu tarafından kurulmuştur. MagicBook Etkileşimli Oyun Kitabı, İçerisinde mini oyunlar ve dinamik etkileşimler barındıran dijital kitaplardır. 2B etkileşimli ve 3B pop-up olarak 2 çeşit MagicBook bulunmaktadır.

Smartmate- Artı; #smartmate Kemal Apaydın ve Ömer Can Gökdere kurulan Smartmate, kablosuz bir şekilde tasarlanan, internete bağlı çalışan, yapay zeka entegre edilerek kullanıcının davranışlarını öğrenebilen, kolayca kurulabilen, taşınabilir bir ev otomasyon sistemidir.

Formhane; #formhane Alican Vergin, Çağan Seval, Kemal Can Çömez ve Uğur Can Ekinci tarafından kurulan girişim, internet üzerinden 3D printing hizmeti veren bir girişimdir. Her ne kadar devrimsel bir teknoloji olsa da mevcut düzenin pahalı, keyfi ve yavaş fiyatlandırması, tasarımcıların dahil olabileceği bir pazaryerini yokluğu gibi sebepler 3D printing teknolojisinin kitleselleşmesinde engel oluşturuyor. Girişim bu soruna çözüm getiriyor.

Otekne; #otekne Tekne sahipleriyle tekne kiralamak isteyenleri buluşturan bir platformdur. otekne.com tekne sahiplerine teknelerini sergileyip kiralayabilme, tekne kiralamak isteyenlere ise fiyat karşılaştırma ve farklı ödeme seçenekleriyle kiralama hizmeti sunar.

Tripin.com.tr; #tripin Yavuz Çingitaş ve Yakup Bayrak tarafından kurulan Tripin, seyahatinizi, seyahat boyunca çizdiğiniz rotanızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı, notlarınızı ve karmaşık gerçeklik öğlelerini barındırarak kayıt altına almanızı, böylece kullanıcıların kaydettikleri benzersiz rotaları takipçileri ile paylaşabilmesini veya takip ettiği kişilerin oluşturdukları rotaları kullanmasını sağlar.

Bast-home.com; #basthome Evrim Yenier ve Özkan Bulut tarafından 2013 yılında kurulmuş olan Bast-Home, aylık yayınlanan, mimari, tasarım, dekorasyon, ev elektroniği, sanat ve yaşam stilleri ile ilgili çok zengin bir içeriği barındıran dijital dekorasyon dergisi ve e-ticaret platformudur.

BoutiqPress – Kutuweb; #boutiqpress Kılıçhan Kaynak, Arcan Yayıkoğlu ve Yıldız Kaynak tarafından kurulan BoutiqPress, tasarımcıların müşterilerinin ihtiyacı olan profesyonel websitesi ve mobil uygulamaları, programlama bilmeden ve başka teknik bilgiye sahip olmadan geliştirebilecekleri sistemi sunan bir websitesi ve mobil uygulama geliştirme platformudur.

Tag/ 315 studio; #tag315 Yener Duran ve Mehmet Edebali Şener tarafından, Konum Tabanlı Oyunlaştırılmış Mobil Çözümler geliştirmek amacıyla kurulan 315 Studio, ‘dijital reklam veren bir marka, reklamı gören potansiyel müşterisini mağazasının kapısından girmeye nasıl ikna eder?” sorusuna çözüm bulmak için, eskimeyen strateji oyunu Risk ile Foursquare’in özelliklerini bir araya getiren konum tabanlı, mobil alternatif gerçeklik oyunu olan TaG’i üretmiştir.

Livitol; #livitol Cüneyt Yeşilkaya, Fatih Ercik ve Nadir Kırgız tarafından kurulan livitol.com, internet kullanıcılarına sosyal etkileşimli bir alışveriş sitesi olarak hizmet verir.

Palwar; #palwar Serkan İçer ve Ramazan Ayvaz tarafından kurulan Palwar, gittiğiniz mekanlarda, mobil cihazınızı kullanarak, hayranlığınızı duyurmanızı sağlayan konum tabanlı bir oyundur. Oyun hayran olduğunuz takımın bayrağını gittiğiniz yerlere dikip, aynı takım taraftarlarının bu bayrağı burada tutma ve diğer takım taraftarlarının bu bayrakları indirme üzerine mücadelesidir.

SahneBurada; #sahneburada Murat Şener, Raci Cihan Şener, Serpil Şener ve Ömür Güleç tarafından kurulan SahneBurada, özellikle sanat odaklı kurumların insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, kişilerin fiziksel özelliklerine (görünüm, ses, video) ve yeteneklerine göre arama yapılabilen, sosyal ağ özelliği olan bir kariyer sitesidir.

Giftek; #giftek Buğrahan Sabuncu tarafından kurulan Giftek, kullanıcılarının yer bildirimleri üzerinden arkadaşlarına hediye göndermesini sağlayan sosyal bir mobil uygulamadır

Bebekform.com; #bebekform Sinem Kaya tarafından kurulan bebekform.com, ürün yelpazesi, ürünün fiyatından ziyade ürünün sahip olduğu yenilikler ve annelerin hayatını ne kadar kolaylaştırdığı göz önüne alınarak belirlenen, anne, bebek ve hamilelik ürünleri satışı yapılan online tedarikçi ve perakende alışveriş sitesidir.

Sillywalk Games; #sillywalk Arman Kayhan ve Levon Sebuhyan tarafından kurulan Sillywalk Games, özellikle iOS cihazlarını hedef alarak oyun geliştiren bir şirkettir. İlk oyunlarını “Mind Mould” Eylül 2013 tarihinde App Store üzerinden yayınlamış olan ekip, ikinci oyunlarını ise 2014 ortasında yayınlamayı planlamaktadır.

BogazTaksi; #bogaztaksi Toros Yalkın tarafından 2012 yılında kurulan BoğazTaksi, kurumsal firmalara ve tekne kiralama şirketlerine hizmet veren kurumsal tekne kiralama şirketidir.

Faturafinansman.com; #faturafinansman Ali Cem Cenker tarafından kurulan Faturafinansman.com, faktoring şirketlerinin reel sektör firmaları tarafından listelenen vadeli alacaklarını araştırıp inceleyebilecekleri internet bazlı elektronik bir vitrindir.

Giftme; #giftme Gamze Ural, Ferhat Ural, Uğur Korfalı ve Metehan Ayfer tarafından kurulan Gift.Me, özel günlerde hediye edilmesi veya alınması istenen ürünlerin paylaşıldığı ve takipçiler tarafından arzulanan hediyenin alınmasını sağlayan mobil platformdur.

Hoguma; #hoguma Hüseyin Oğuztürk tarafından kurulan Hoguma, masaüstü oyunlar kurgulayan, bilgisayar ve mobil cihazlar için çevrimiçi ve yüklenebilir oyunlar üreten bir girişimdir.

Oruba; #oruba Utku Uluşahin ve Ahmet Uludağ tarafından kurulmuştur. İleri eğitim teknolojileri kullanılarak tıp öğrencileri ve sağlık personeline gerçek hayat tecrübesi sunan Medikal Simülasyon sistemleri, günümüzde hasta güvenliği için etik bir zorunluluk haline gelmiştir. “Ürodinami Medikal Simülasyon Sistemi” sayesinde, artık sağlık çalışanlarının ilk hasta deneyimini gerçek hasta yerine simülatör üzerinde gerçekleştirmeleri mümkün hale geliyor.

Plate.im; #plateim Burak Erdoğmuş, Serkan Erdoğmuş ve Tuna Akın tarafından kurulan plate.im, araç sahiplerine plaka, marka ve model üzerinden mobil cihazınız üzerinden ulaşmanızı sağlayan ve gidecek olduğunuz yerlerden sosyal çevrenizi haberdar eden bir sosyal ağdır.

Stilkolik.com; #stilkolik Elif Tuğba Aydınlıyurt tarafından kurulan Stilkolik.com, sokak modasını konu alan, içeriği üyeler tarafından oluşturulan, modayı takip etmeyi seven bireylerin biraraya geldiği ve birbirleriyle etkileşimlerde bulunduğu bir sosyal paylaşım sitesidir.

Taksi Rehberi; #taksirehberi Fatih Bilgin ve Doğuş Yıldız trafından kurulan Taksi Rehberi, taksi duraklarını, taksileri ve taksi müşterilerini mobil ve web tabanlı uygulamalar ile buluşturan bir bulut platformdur.

Sharemyfare; #sharemyfare Egemen Alpay, Cahit Güvensoy, Ferdi Saldırış ve Emre Sertel tarafından kurulan girişim yolculuk ve ulaşım masraflarınızı azaltmak üzere sizinle aynı rotaya giden yolculuk ortağı bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. ShareMyFare; 10 farklı dilde ve 4 farklı platformda (desktop, mobile web, Android, iOS) Nijerya’dan Vietnam’a, Filipinler’den Mısır’a değin çalışan global ölçekte bir uygulamadır.

Volt; #volt Ali Halabi tarafından kurulan Volt, aynı yöne giden kişileri bir araya getirerek bu verimsizliği değiştirmeyi planlayan, gerçekzamanlı bir şehir içi araba paylaşım uygulaması. Volt, günümüzün mobil teknolojilerini kullanarak; sosyal medya platformları ve gerçek topluluklar üzerinden, sürücü ve yolcular arasında güveni sağlar.

Whichcontent; #whichcontent Mehmet Ekşi tarafından kurulan Whichcontent, Otel misafirlerine “şehirde yaşayan bir lokal gibi” hareket edebilmeleri için gereken çözümleri sunan otel odaklı mobil bir iletişim hizmetidir.