Blog

2013’ün En Hızlı Büyüyen Sektörleri

Yeni bir işe başlamayı mı planlıyorsunuz? Hızlı büyüyen bir sektöre ilk girenlerden biri mi olmak istiyorsunuz? Geleceğin başarılı şirketleri hangi sektörlerden çıkacak? Yapılan bir araştırma bizlere bu yılın en hızlı büyüyen sektörleri hakkında ipuçları vermektedir.

İşte 2013 yılının en hızlı büyüyen sektörleri:

Giyilebilir Teknolojiler

Çok kısa bir süre içerisinde akıllı telefonlar gibi giyilebilir teknolojiler, hayatımızın vazgeçilmez parçası olmaya aday gibi görünüyor. Bir çift kontak lens ile hava tahminden ya da Facebook’taki son güncellemelerden haberdar olabileceğiz. Giyilebilir bilgisayar teknolojileri;  3-D gözlükler, saatler ve daha birçok farklı kişisel aygıt ile çevremizi sarmaya başladı bile.  Önemli olan sizin bu alanda ne gördüğünüz ve neler yapabileceğiniz? Yakalanabilecek fırsatları görebiliyor musunuz? Bu alanı akıllı telefonlar kadar büyüyecek bir pazar olarak değerlendirebilirsiniz.

Gemi Turları

Gemi turları hem macerayı seven hem de bilinçli para harcayan bir kesime hitap etmektedir. Gemi turlarına talep, son dönemlerde oldukça hızlı bir artış gösterdi. Edinilen bilgi birikimi ve müşteri ile kurulan birebir temas bu alandaki taleplerin özelleşmesine ve yeni nesil yolculuk planlarının ortaya çıkmasına olanak sağladı. Artık seyahat severler standart bir gemi turundan ziyade farklı deneyimleri de barındıran turları talep ediyor. Örneğin farklı ülke mutfaklarına özel turlar, nehir turları,  şarap tadımı gemi turları ve hatta farklı bir yabancı dili pratik etmek isteyenlerin talep ettiği gemi turları bu alanın yatırımcılarına farklı fırsatlar sunmaktadır.

3-D Baskı

3-D baskı sektörü henüz yeni oluşmakta olan bir sektördür. Protez uzuvlardan uzay mekiği parçaları kadar düşük hacimli karmaşık ürünlerde 3-D baskı teknolojisi en büyük büyüme fırsatını sunmaktadır. Ama 3-D baskı sektöründe yakalanabilecek tek fırsat bu alanlarda değildir. 2018 yılına kadar 3-D baskı ile üretilecek oyuncak ve takı pazarının 3 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Sanal Veri Odaları

Sanal veri odaları, dokümanlarınızın çoğunu bulutta depolamanıza ve buradan erişmenize olanak sağlar. Dropbox benzeri uygulamaları düşünün.  Finansal anlaşmalar ya da hukuki açıdan kıymetli ve gizli dosyalar gibi karmaşık süreçler için tasarlanmış sanal veri odaları oldukça yüksek bir güvenlik ve kontrol prosedürü gerektirmektedir.  Sayfası 85 centten binlerce sayfa dokümanın taşınma işleminden söz etmekteyiz. Şu anda 600 milyon dolarlar seviyesinde olan bu pazarın 2017 sonuna kadar 1,2 milyar dolara çıkması hedeflenmektedir.

Müşterilere özel Sağlık Teknolojileri

Sağlık alanında düşük maliyetli müşteri odaklı sağlık ürünleri günümüzün yükselen trendlerinden biridir. Şirketler; fitness uygulamaları ve glikoz monitörleri gibi müşterilerine yardımcı olacak ve sağlık masraflarını düşürecek ürünlere yatırım yapmaktadır. Dijital sağlık şirketlerindeki büyüme 2011’den bu yana %46 artarak 1,4 milyar dolara ulaşmıştır.

Özelleştirilmiş Online Mağazalar

Özel kesim düğmeler, kişisel tebrik kartları, sipariş üzerine yapılan güneş gözlükleri ya da vintage mobilyalar gibi giderek genişleyen bir niş ürün sektörü pazarda yer almaktadır. Özel baskı fotoğraflar, tebrik kartları ve özel tasarım kıyafet satışları online mağazacılıkta hızlı büyüyen sektörlerinden bazılarıdır. Tebrik kartları gibi ucuza özelleştirilebilen ürünler müşterilerle duygusal bağ kurduğundan oldukça iyi fiyatlara satılmaktadır.

 

Kaynak:

The 8 Best Industries for Starting a Business