Blog

2010 Etohum 40 Girişimcisi

16 – 17 Ocak’ta bu 40 girişimden 35’i etohum danışma kuruluna 5 dk sunum yaptılar. Sunumları Erdem Yurdanur, Haluk Elçi, Emre Kurttepeli, Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Tumay Asena, Hasan Yalçınkaya, Orkun Tekin’i temsilen Doruk Demirsar, Kerim Türe, Cumhur Kuşçuoğlu, Cağlar Erol, Aydonat Atasever, Ali Karabey, Yener Özaydın dinlediler ve değerlendirdiler. Tüm 5 dk sunumları ve soru cevap kısımlarını televidyon’dan Murat Ayyüz ve Uğur Oktorvacı etohum tv için çektiler. Bersay’dan Mine Turkun ve Sinem Sunor Kutlu sunumlarda Bersay adına BİE’de bizlerle bulundular.

Değerlendirme süreci oldukça zor oluyor. 40 girişimi ve bu girişimleri başlatan bu girişimcileri birbirinden daha başarılı bulmak veya hangisinin başarılı olacağını bilmek imkansız. Zaten etohum 15’te bunu amaçlamıyor. Hatta 1.500 başvuruyu okuyup 40 adayı seçmiş olmamız geri kalan 1.460 girişimcinin başarısız olacağı anlamına da gelmiyor. Etohum 40 demek “bu adaylara etohum ekosistemi olarak biz destek verebiliriz, etohum 15 adayıyla daha yakından ilgilenilirse daha hızlı girişimler ortaya çıkabilir” demek. Kimin başarılı olacağına ve daha iyi olacağına ne etohum karar verebilir nede sunumları dinleyenler. Etohum 15 bu sene içinde daha yakından birlikte çalışacağımız destek vereceğimiz girişimleri gösteriyor başka anlamlar yüklemek yanlış olur.

2010 yılında kısa listeye giren İnternet Girişimcileri ve projelerinin kısa tanıtımları

Restoranrehberiniz.com Erhan Kaya tarafından kurulmuştur. İstanbul’da bulunan birçok restoran ile ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz bu site; restoran menüleri, şeflerden tavsiyeler, kullanıcı yorumları, harita bilgileri, anketler, yemek türü, çalışma saatleri v.b., restoranlarla ilgili bilgilere yer vermektedir.

Roodbox.com, Bilgi üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan Ulaş Akpınar ve Osman Özmen’in projesidir. Reklam gelirinin belli bir yüzdesini reklamı izleyenle paylaşan eşsiz saniye oyunudur.

Mia-posta.com, ‘Şehirli kadının yaşam rehberi’ mottosuyla yola Etel Özsarfati tarafından kurulan girişim, haftaiçi her sabah, karakter Mia’nın hafif sivri diliyle yazdığı, şehre ve yaşama dair günlük önerileri her sabah eposta kutularında buluyorlar.

Zumbara.com, zaman bankası bireylerin kapasitelerini birbirlerine yardım etmeleri için kullanmalarını sağlayan, para yerine zamanın kullanıldığı, Ayşegül Güzel tarafından kurulan.sosyal bir değişim projesidir.

Anneysen.com, 1997 Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu iki bayan girişimci Pınar Şimşek ve Aylin Çakır tarafından kurulmuştur. Anne ve anne adaylarına yönelik bir sosyal ağ sitesidir.

Tvdegordum.com, izleyicilerin televizyon programlarında veya dizilerde görmüş oldukları ürünlerin; marka, model, satış noktası gibi bilgilerine ulaşmasını ve satın almasını sağlayan platformdur. Kurucu ortakları Erkin Günay ve Canan Özkal’dır.

Wishorb.com; Gökhan Çeliker ve Emre Ertan kurulan, kullanıcılarının dileklerinin gerçekleşmesini sosyal yollarla hedefleyen bir internet sitesi projesidir.

Neredenaldin.com, tüketicilerin internetten alışveriş yaptıktan sonra e-ticaret sitesinden memnun kalıp kalmadıklarını yazmalarını, daha sonra sipariş vereceklere yol göstermesini amaçlayan proje Eren Yalçındağ tarafından kurulmuştur.

Duellog.com, Osman F. Küçükerdem, Akın Günel, Harun Şencal, Afşin Çelik tarafından kurulan girişim, gençlerin spor karşılaşmaları üzerinden sosyalleşmesini sağlayan niş bir sosyal ağdır.

Karniyarik.com, kullanıcılarına İnternet’te aradıkları fiyatı olan herşeyi bulma imkanı sağlayan bir dikey arama motorudur. Siyamed Sınır, Kaan Meralan ve Doğuş Ertemur tarafından kurulmuştur.

Etkinlink.com, şahıs veya firmaların düzenledikleri küçük ve orta boyutlardaki etkinliklerin internet üzerinde promosyonu ve online bilet satışı üzerine kurulu bir sistemdir. Sarp Erdağ ve Kemal Taşkın tarafından kurulmuştur.

Orgalink.net, Sosyal içerik paylaşım ağı olan girişim Mert Dağlaroğlu ve Irmak Arkman tarafından kurulmuştur. Üye ve editörlerin girdiği Sinema, Müzik, Kitap, Video Oyunu, Dizi, Çizgi Film ve Anime/Manga alanlarındaki içeriğin paylaşımasını hedeflemektedir.

Gezegence.com, Özhan Yiğitler tarafından kurulmuştur, kullanıcı paylaşımlı seyahat projesidir. Ülke ve yer bilgilerinin yanı sıra tarih ve kültür, sağlık ve güvenlik, iklim ve önemli günler gibi bilgileri seyahat edeceklere vermeyi hedeflemektedir.

Unisbul.com, “Üniversiteli ve yeni mezunlara özel kariyer sitesi” üniversiteli iki genç öğrenci Uğur Akkuş ve Cemil Erol tarafından kurulmuştur. Firmalar için ücretsiz ilan verme , hızlı bir şekilde istenilen özelliklerdeki üniversiteli elemana ulaşabilme, kayıtlı üniversite öğrencileriyle birebir iletişime geçebilme olanakları sağlamaktadır.

Bideneyim.com, tanıtım, organizasyon, fuarcılık, reklamcılık vb. sektörlere kısa süreli genç eleman tedarikine yönelik çevrimiçi sosyal ağ özelliklerini içeren girişim Uygur ve Batuhan Gümüşlü tarafından kurulmuştur. Gençleri, aracı organizasyon firmaları ve kurumsal firmalarla buluşturur.

Bebelog.net, Kamil Kılıç tarafından kurulan bebeklerin anne karnından beş yaşına kadar olan süredeki her türlü bilgisinin, ilklerinin, özel günlerinin, sağlık bilgilerinin bulunduğunu, foto, ses ve videolarla aileleri ve yakınları ile paylaşımlar yaptığı etkileşimli bir topluluk sitesidir.

Asker.com, askerlik görevini yapan er, erbaş ve yakınları için kurulmuş askerlikle ilgili bilgileri içeren, asker yakınlarının askerlere, askerlerin de yakınlarına ücretsiz mektup ve fotoğraf yollamasını sağlayan girişimi Cem ve Cenk Duran kurmuşlardır.

Belgele.net, üniversite öğrencileri ve yeni mezunları hedefleyen projenin kurucuları Altuğ ve Evren Gürkaynak’tır. İşe giriş ve işte ilerleme konularında yaşanan “Bilginin belgelenmesi” sorununa ekonomik ve hızlı bir çözüm getiren proje, online olarak ücretli sertifika sınavlarına ve ücretsiz konu testlerine girilip, isteğe göre sertifikaların basılıp kargolanabildiği sistemdir.

Whispurr.com, internet ve mobil ortamda mikro – mesajlaşma ve kendi sosyal ağını kurma servisidir. Internet girişimi Hakan Guzelgoz, Stefano Rocco, Giuseppe Insalaco, Conor Devine, ve Kevin Noonan tarafından İrlanda’da kurulmuştur.

HangiUniversite.com, Hasan Yaşar ve Burak Kılanç tarafından kurulmuştur. Türkiye’deki üniversiteleri ve onlara bağlı fakülte, bölümleri tanıtmaya, kıyaslamaya bunun yanı sıra öğrencilerin ve mezunların yorumlarının paylaşılacağı internet girişimdir.

Balerin.com, kozmetik sektöründe Türkiye’nin en büyük internet satış sitesi olma hedefiyle Lütfi Gündüz tarafıdan kurulan belli bir pazar bölümüne odaklanan e-ticaret girişimidir. Sadece kozmetik ürünlerinin satışı yapılmakta ve ağırlıklı olarak internetteki en uygun fiyatlar sunulmaktadır.

YollaYolla.com, üyelik sistemiyle kullanıcıların arzu ettikleri, kullanmak istedikleri ürünleri kullanma, deneme ve deneyimleme şansı buldukları internet üzerinde kurulan bir kulüp ortamıdır. Göktuğ Okan Oğuz ve Haldun Uraz Boralılar’ın girişimidir.

AlisverisRobotu.com, kullanıcıların online ve fiziksel mağazalardan ürün ve fiyat bilgisi arayabileceği, hangi ürünü nereden alabileceğine en efektif şekilde karar vermesinde yardımcı olacak bir alışveriş rehberidir. Girişim Ertuğrul Yılmaz ve Çağdaş Tatlıcı tarafından kurulmuştur.

DersVerilir.net, özel ders veren bireyler ile özel öğretmen arayışında olan öğrencileri ve velileri buluşturmaktadır. Kurucusu Burak Tuyan’dır.

Filoline.net, araç sahipleri ile hizmet ve ürün sağlayıcı firmalar arasındaki iletişim, bilgi akışı ve ticareti düzenleyen bir platformdur. İki tecrübeli ortak tarafından kurulmuştur; Bertan Özdemir ve Burçak Sayınsoy

Grupanya.com, insanların yapmak isteyip fakat pahalı buldukları etkinlikleri belli bir katılımcı sayısına ulaştıktan sonra, başka bir yerde bulamayacakları fiyatlarla satın alma fikrinden doğmuştur. Can Mustafa Köne, Baran Dilberve Onur Yıldırım tarafından kurulmuştur.

Nurturia.com.tr, bebek bekleyen ve küçük çocuk sahibi aileler için geliştirilmiş sosyal platformdur. Çocuk odaklı anıların kayıt altına alınmasını, bebek ve çocuklarla ilgili haberler akraba ve arkadaşlarla paylaşılmasını sağlar. Damla Doğan Altınören ve Gökhan Altınören tarafından kurulmuştur.

Doopole.com, kullanıcıların gelecek için içerik üretebilecekleri, kişilerin, planlarını ve etkinliklerini paylaşmasını sağlayan internet projesidir. Doopole, kullanıcılarına organizasyon düzenleme, bunları diğer kullanıcılara önerme ve bunlardan gelir elde etme imkanı verir. Anıl Türetken, Barış Kara, Berat Dağlar ve Muhammed Yıldırım tarafından kurulmuştur.

Ofansif.com, futbol taraftarlarının biraraya geldiği ve futbola dair tüm bilgi ve paylaşım ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinde karşılayabildiği bir “sosyal ağ” ve “sosyal medya” sitesidir. Çağatay Kıyıcı, Ogan Güner, Reha Erbatur tarafından kurulmuştur.

Bogazharbi.com, “Boğaz Harbi”, Çanakkale Savaşı Destanı’nı konu alan, 3 boyutlu bilgisayar oyunu projesidir. Birinci Şahıs Nişancı(FPS) kategorisinde hazırlanan oyunda, savaşın geçtiği ortamlar gerçeğe en yakın sahne tasarımları, modeller ve animasyonlarla oyun severlere sunulmaktadır. Ali Murat Sürmen, Berkan Uslu, Burak Çavundurluoğlu, Hasan Alpay Yasin, İlhan Yılmaz, Ömer Emre Özen tarafıdan kurulmuştur.

Dressar.com: Sanal Giyim Projesi, bilgisayar başında video kamera yardımıyla müşterilerin istedikleri giysileri kolaylıkla denemelerini sağlayan projedir. Bu girişim sayesinde müşteriler evden çıkmadan onlarca mağazanın kataloğunu üzerinde deneyebilir, satın almak istedikleri ürünleri internetten sipariş verebilirler. Boğaziçi Universitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde son sınıfta okuyan iki girişimci Halil Akın ve Mehmet Arıkan tarafından kurulan girişimdir

Sobeee.com, Serhat Sarı ve Oğuz Gürler kurulan girişim lokasyon bazlı mobil bir sosyal paylaşım ve iletişim platformdur.

Sopido.com: Sosyal medyanın aksine kişileri değil de ürünleri profil haline getiren ve bunun üzerinden markaları ve ürünleri, kullanıcıların istediği her yerden erişebileceği bir ortama toplayan sosyal alışveriş sitesidir. Murat Kaya, Onur Yüksel, Ersan Bilik ve Altay Suna tarafından kurulmuştur.

Lalaloo.com, Aslı Kubilay tarafından başlatılan; 30 yaş üstü, AB+ SES grubuna mensup profesyonellere yönelik, sadece referans sistemiyle üye kabul edecek üyelerin birbirleriyle buluşmalarını hedefleyen eşleştirme projesidir.

Morbant.com, Ozan Önen tarafından kurulan ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğrencilerine yönelik web 2.0 odaklı bir sosyal ağdır.

Nefius.com, Fatih Bugan tarafından kurulmuştur. “Kavram Merkezli Veri Düzenleme” sistemidir. Bilginin işlendiği birçok alanda kullanılabilen, yenilikçi bir altyapıdır. İnternet içeriğini konulara ve kullanıcıların beklentilerine göre çeşitli biçimlerde yeniden düzenler. Bilgiye ulaşma süresini kısaltır. Bilginin içeriğini yeni bilgilerle güçlendirir.

Lorientalis.org, bireyleri çevre problemlerinin birer parçası olmaları için cesaretlendirip, sosyal bilinci ve sorumluluğu yüksek, çevreye duyarlı komüniteler yaratmayı amaçlayan bir internet platformdur. Deniz Şen, Ersin Ateş ve Yusuf Avcı’nın yürüttükleri projedir.

Doktorium.com, ilaç mümessilleri ve ilaç firmalarının sisteme üye olup, ilaçlarla ilgili sunum yapmak istedikleri doktorlardan randevu alabilmelerini, doktorlarla devamlı etkileşim halinde olmalarını sağlayan projenin kurucusu Atilla Oğuzhan Durgun’dur.

2 proje etohum danışma kuruluna projelerini zamanında yetiştiremedikleri için etohum 40 ‘a seçilmelerine rağmen özet listeye girememişler ve sunum yapamamışlardır.

Etohum’da bu sene kimler niçin seçildiler sorusuna cevap bulmak isterseniz bu yazıyı okuyunuz