Blog

17 bin kullanıcılı dijital müzik servisi Tidal Türkiye’ye geldi

ABD’li ünlü rap sanatçısı Jay-Z tarafından satın alınan çevrimiçi müzik servisi Tidal Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Yüksek ses kalitesine odaklanması ve video içeriklere sahip olmasıyla Spotify ve Deezer gibi rakiplerinden ayrışan Tidal’ın aylık üyelik ücreti ise 19,99 TL.

Tidal’ı Türkiye’de faaliyet gösteren diğer çevrimiçi müzik servislerinden ayıran bir diğer nokta ise ücretsiz kullanılamaması. Serviste hiçbir reklam yok ve Tidal’dan yararlanmak isteyenlerin aylık ücreti ödemesi şart koşuluyor.  Tidal’ın arşivinde 75 bin adeti aşkın HD video, 25 milyondan fazla da yüksek ses kalitesinde şarkı bulunuyor.

Tidal’ın arkasındaki şirket Aspiro ile Jay-Z arasındaki görüşmeler ocak ayından bu yana sürüyordu. Aspiro’nun azınlık ortaklarının teklifi kabul etmemesi nedeniyle başlayan diyalog süreci iki ay sonunda sonuçlandı ve 56 milyon dolar karşılığında anlaşma gerçekleştirildi.

ABD, Birleşik Krallık ve Kanada gibi gelişmiş pazarların yanı sıra Doğu Avrupa ülkelerinde ve Güney Afrika’da da hizmet veren Tidal’ın CEO’su Andy Chen, Türkiye’nin kullanıcı sayısı ile bir süredir kendilerini cezbettiğini ve bekleme listesinde yer aldığını söyledi.

Bu yılın başında açıklanan verilere göre 17 bin kişi tarafından kullanılan Tidal’a dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.