Blog

İsviçre drone’larla teslimat için testlere başlıyor

Drone’larla teslimat fikri ilk kez karşımıza çıkmıyor. Özellikle Amazon’un Prime Air konsepti çok da geçmişte kalmayan bir dönemde dikkat çekmişti. Ancak ABD’de drone’ların kullanımıyla ilgili regülasyonlarda ciddi kısıtlamalar olması bekleniyor. Bu da projelerin şimdilik rafa kalkmasına sebep oldu. Ancak İsviçre, bu konuyu test edip daha yakından incelemeye karar vermiş.

ABD merkezli drone üreticisi Matternet, İsviçre’nin en büyük kargo şirketlerinden Swiss WorldCargo’nun alt şirketi Swiss Post bir işbirliği yaparak drone’larla teslimat için bir pilot proje başlatıyor. Bu proje kapsamında Swiss Post, Matternet ONE drone’larıyla teslimat yapmayı deneyecek ve zorlukları sahada test edecek.

Pilot proje olması sebebiyle sistem küçük bir alanda denenecek. Swiss Post, drone’ları uzun mesafe uçurmak yerine şubelerinden 1 mil uzaklıktaki yerlere yakın teslimat yapmayı hedefliyor. Böylece 20 kiloluk kargoları havadan teslim etmek mümkün olabilecek.

Havada karışıklık yaratmamak adına drone’lar için önceden belirlenmiş uçuş rotaları kullanılacak.

Pilot projenin amaçlarından biri de önceden tahmin edilemeyen sorunları keşfetmek. Böylece daha geniş kapsamlı uygulamalara geçiş yapılması hedefleniyor. Elbette ilk müşterilerden biri de Swiss Post olabilir. Swiss Post, sistemin başarılı olması durumda uzun vadede bunu ülke çapında bir hizmet ağına dönüştürmeyi düşünebileceklerini söylüyor.

Drone teslimatlarıyla ilgili halen birçok çekince ve belirsiz nokta var. Ancak böylesi pilot projeler sistemin avantaj dezavantajlarını görmek adına önemli benchmark verileri ortaya koyabilir.

Matternet, daha önce Haiti’de ulaşılması zor bölgelere ilaç teslim etmek için de drone’ları kullanmıştı. Şirket daha önce 2.2 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.