Blog

Alibaba Halka Arz Ediliyor

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba Group’un, halka açılacağını resmi olarak duyurdu. Şirketin değerinin 200 milyar doları bulması bekleniyor.

1999 yılında Alibaba.com’un kurulmasıyla başlayan, ardından e-ticaret ve ödeme alanında farklı şirketlerin eklenmesiyle bir dev haline gelen Alibaba Group halka açılıyor. Birkaç haftadır süren söylentilerin ardından Alibaba resmi olarak halka arz süreci için başvuruların yapıldığını açıkladı.

Alibaba’nın halka arzı 1 milyar dolar değerinde olacak. Fakat bu hisselerin değerinin ilk gün sonunda 15 milyar dolar seviyesine geleceği tahmin ediliyor. Bu da Alibaba Group’un toplam değerinin 150 ile 200 milyar dolar civarında olacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla tüm teknoloji dünyasının ve sermaye gruplarının gözü Alibaba üzerinde. Eğer beklendiği gibi olursa Alibaba, Facebook’un ardından borsanın gördüğü en büyük olaylardan biri olacak.

Alibaba, 2013’ün son 9 ayında 5.66 milyar dolar gelir ve 2.85 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Bu denli yüksek kâr elde etmesi de Alibaba’yı cazip kılıyor.

Alibaba, 1999 yılında Jack Ma isimli eski bir İngilizce öğretmeni tarafından kurulmuştu. Kârlılığı geçmesi 2002 yılına kadar süren şirket, 2004 yılında Yahoo’dan önemli bir yatırım almıştı. Yahoo’nun halen Alibaba’da %22.6 oranın hisse sahibi olduğu açıklandı. Bu da hisselerinin tahmini değerini 34 milyar dolar yapıyor. Yahoo’nun şuan toplam piyasa değeri ise 36.7 milyar dolar. Yani Yahoo’yu da güzel günler bekliyor.

Yahoo’nun dışında Japon SoftBank’ın da Alibaba’da önemli oranda pay sahibi olduğu açıklandı. Kurucu Jack Ma’nın ise şirkette %8.9 oranında payı bulunuyor. Bu oran onu dünyanın en zengin 50 adamı arasına sokmaya yetecek seviyede.

Alibaba, şuan Çin içerisinde ve Çin’den dünyaya satış yapıyor. Fakat halka arz sonrası şirketin diğer ülke pazarlarına da giriş yapabileceği söyleniyor.