Blog

100 dolar veya daha ucuza pazarlama yapmanın yaratıcı yolları

Girişiminizin sesini hedef kitlenize ulaştırmakta zorlanıyor musunuz? İşinizi aylık ufak bir bütçe ile pazarlayabilirsiniz. Günümüzde girişiminizi 4 yıldızlı bir oteldeki akşam yemeğinden daha ucuz bir fiyata pazarlamak mümkün. 

Doğru bilgileri ve kanıtlanmış pazarlama yöntemlerini bilmek, az veya hiç bütçeye sahip olmayan bütün girişimler için kullanışlı olabilir. Stratejik ve tutarlı pazarlama çabaları size haftalar içinde iyi sonuçlar verecektir. Aylık pazarlama bütçeniz için 100 dolar ayırarak küçük işinizin sesini büyük kitlelere duyurabilirsiniz. İşte başlamak için birkaç taktik:

  • Sosyal medyayı bilinçli kullanın

LinkedIn, Twitter, Facebook ve Instagram’ı işiniz için ve bilinçli bir şekilde kullanın. Örneğin, LinkedIn, Facebook ve Twitter’da sponsorlu paylaşımları deneyin. Bu sosyal ağlarda içeriğinizin sergilenmesini artıracak hedefleme kabiliyetleri oldukça yüksek.

Aynı zamanda, birçok sosyal ağ ilk defa kayıt oluyorsanız size birçok ücretsiz fırsatlar sunuyor. Bütün sosyal medya hesaplarınızı bir yerden yürütmek için Buffer ve Hootsuite gibi sosyal medya yönetim araçlarını kullanabilirsiniz.

  • Bedava ürünler önerin

Herkes bedava ürünleri sever. Bedava ürünlerin arkasında yatan düşünce tüketicileri cezbetmek ve bedava ürünler dağıtarak daha fazla insana ulaşmak. Potansiyel kullanıcılarınıza bedava kitap, rehber veya deneme önerebilirsiniz. Tek masrafınız bu bedava ürünleri yaratmak olacak ki, küçük işletmelerde bu saatler içerisinde halledilebilir. Potansiyel tüketiciler hiçbir ücret ödemeyecekleri için büyük ihtimalle bedava ürünlerinizi kullanacaklardır. Bu fırsatı kullanın ve bedava sürümden yararlanan kişileri satın alan müşterilere dönüştürmek için onları satış kanallarınıza yönlendiren bir anasayfa oluşturun.

  • Pazar araştırması yapın

Pazarlama için para harcamadan önce potansiyel müşterilerinizi daha yakından tanımak amacıyla pazar araştırması yapın. Sizin ideal müşterileriniz kim? Hangi problemleri yaşıyorlar? Ne istiyorlar?

Pazar araştırması yaparak kısıtlı pazarlama bütçenizi daha stratejik bir şekilde harcıyor olacaksınız. Aynı zamanda rakiplerinizi anlamaya ihtiyacınız da olacak. Web sitelerini analiz edin ve sosyal medya hesaplarını takip edin.

  • Blog yazmaya başlayın

Şirketinizin blogunda biricik ürününüz hakkında yazmak web sitenize daha çok ziyaretçi çekmek konusunda size yardım edecektir. İçerik oluşturabilirsiniz. (Nasıl yapılır rehberleri, kontrol listeleri, karşılaştırmalar, vaka çalışmaları gibi)

İyi yazılmış bir blog site trafiğini arttıracak ve arama motoru sıralamanızı iyileştirecek arka linkler kuracaktır. Blogunuzun kendi ismine sahip olduğundan emin olun. Yarı yolda aynı işleri tekrarlamamak için üçüncü bir parti yerine kendi isminiz için değer oluşturduğunuzdan emin olun. Müşteri yolculuğunuz ve satış kanallarınız için en uygun içerik stratejisini belirleyin ve uygulayın.

  • Facebook Reklamı Alın

Facebook reklamları sitenize çok fazla trafik çekebilir. Trafik kazanmak kolay fakat siz etkileşimlerinize daha çok odaklanmalısınız. Eğer sizin gerçekten işinize yarayabilecek ve kaliteli ziyaretçileri size verebilecek bir platform bakıyorsanız, Facebook masraf konusunda etkili bir sosyal medya pazarlama seçeneği. Facebook reklamları ile sizin ürününüzle ilgilenecek kullanıcılara erişebilirsiniz. Fakat, reklam kampanyanız sadece anasayfanız kullanıcı deneyimi yönünden iyiyse etkili olacaktır.

Kaynak