Blog

100 bin dolar ile bir yılda 52 startup kurdu

Girişimcilere verilen en önemli tavsiyelerin başında her zaman ”tek bir projeye” odaklanın gelir. Çünkü bir projeyi bile olgunlaştırıp başarıya ulaştırmak büyük zaman ve emek isterken başka fikirlere, projelere bölünmek büyük ihtimalle başarısızlığa sebep olacaktır. Ancak ABD’de bir girişimci, yılın her haftası yeni bir girişim kurma fikriyle yola çıkmış ve 1 yılda 52 girişime imza atmış.

Bu hiperaktif bir girişimcilik hikayesi değil. Colin Grussing aslında emlakçılık ile para kazanan 29 yaşında bir adam. Günün birinde farklı proje fikirleriyle ilgilenip farklı bir girişim kurmak için çalışırken sürecin başındaki belirsizlik ve tecrübesizlik onun adına büyük bir problem olmuş. Bu sebeple ortaya farklı bir fikir çıkmış ve Grussing ‘girişimciliğin ilk aşamalarını anlamayı sağlayacak bir girişim’ olan 52Businesses‘ı kurmuş.

Grussing’in hedefi her hafta yeni bir girişimi hayata geçirmekmiş. Bazı projeleri tek başına, bazılarını başka girişimcilerle bazılarını da kar amacı gitmeyen kurumlarla bir araya gelerek hayata geçirmiş. 52 haftanın sonunda kurulan 52 Startup’ın Grussing’e maliyeti ise 100 bin dolar olmuş.

Colin Grussing’e göre kurulan girişimlerin %87’si halen aktif durumda. Yani en azından kapılarını kapatmadılar. %22’si ilk elemanlarını işe alırken %27’si de 3 ay içerisinde eleman alımı yapmayı planlıyor.

Bu girişimler arasından başarıya ulaşanlar olursa elbette 52Businesses için bir kazanım olacak. Ancak Grussing’e göre bu proje sayesinde kendisi ve arkadaşları daha açık görüşlü ve fikirleri daha iyi değerlendirebilir duruma geldiklerini düşünüyor. Bununla birlikte Grussing şu mesajı da veriyor; bir girişim kurma fikriniz varsa harekete geçin ve adımları hızlıca atın. Böylece günün birinde kendi işinizden istifa etmenizin gerekip gerekmeyeceğini kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Kaynak