Blog

Zengin Zuckerberg: Milyarlar Değerinde Bir İş Kurmanın 3 Yolu

Tamam hadi bunun hakkında konuşalım. Mark Zuckerberg çok zengin.

Facebook un eş kurucusu şimdiki ve gelecekteki jenerasyonların nasıl kişiler olduklarını, bilgiyi tüketme ve iş yapma yollarını değiştirdi. CNN Money 2012 de Facebook halka açıldığında Zuckerberg in 19.1 milyarlık bir serveti olduğunu açıkladı.

Facebook u 2005 baharında, üniversitedeyken kullanmaya başladım O zamandan beri facebook fanı ve kullanıcısıyım Facebook u iş için nasıl kullanabileceğimi öğrendim ve Zuckerberg in el kitabından iş planlamada usta olmak için notlar çıkardım. Bir çok girişimci gibi ben de Zuckerberg kadar nasıl zengin olunacağını – en azından ona yaklaşmanın yollarını öğrenmek istedim.

Neden Harvard yurt odasında kurulan online bir network yıllar sonra multi milyarlık bir işe dönüştü ve bir eş kurucunun milyar dolarlık servet kazanmasını sağladı.

İşte girişimcilerin Zuckerberg in inanılmaz yükselişinden öğreneceği 3 ders ve eğer milyar dolarlık bir şirket kurmak istiyorsanız işinize uygulayacağınız düşünceler.

  1. Büyük bir problem bulun ve o problemi önemseyin

Facebook un çözdüğü büyük problem iletişimdi. Facebook insanlara hali hazırda kullandıkları teknoloji ile kolay bir şekilde iletişim kurmalarını sağladı : laptoplar ve masaüstü bilgisayarlar. Bugün, Facebook aynı problemi yeni ve gelişen bir teknoloji ile ele alıyor. “Zuckerberg Facebook un dünyayı birbirine bağlama isteği ile doğduğunu söylüyor – ve bu odak Facebook un bugün olduğu yere gelmesine yardım etti.”

Milyarlarca dolarlık değere sahip olma yolunda olan bir şirket kurmak istiyorsanız büyük bir problemi tanımlayın. Büyük problemlerle çalıştığınızda büyük fırsatlar da sizin kapınızı çalacaktır. Ufak başlayabilirsiniz, aynı Facebook un yaptığı gibi.

Zuckerberg, problemi çözmeye çalıştıkları ilk günlerin çok önemli olduğunu söylüyor: “ Geçtiğimiz 10 yıla baktığımda, kendime bir soru sordum: bunu neden biz inşa ettik? Biz sadece öğrenciydi. Büyük şirketlerden daha az kaynağa sahiptik. Eğer bu probleme odaklanmış olsalardı, onu çözebilirlerdi. Verebildiğim tek cevap şu : Biz bu problemi daha çok önemsedik.”

  1.    Çözümü basit yapın ve dikkatlice dinleyin

Facebook popüler oldu çünkü onu kullanması çok kolaydı. Fakat hatırlayın, Facebook pazarda ilk değildi – MySpace ve Friendster ı düşünün. Fakat Facebook farklıydı. Facebook çok güzel bir ürün değildi fakat MySpace gibi dağınık da değildi.

MySpace in eski Ceolarından biri şuna inandığını söylemiştir : “Facebook MySpace i yenebildi çünkü Facebook sosyal networking konseptini mükemmelleştirirken MySpace insanlara onu tanıttı.”

Fakat bir ürünü mükemmelleştirmek müşterileri çok dikkatli dinlemekten geçmektedir. Forbes “Mark Zuckerberg in ışıltısı pazarın istediği şekilde Facebook un şekillenmesine gönüllü olmasıydı. Farmville ve diğer sosyal oyunlar – neden olmasın? Potansiyel arkadaşları bulmak için farklı yollar – hadi yapalım. Kurucular kullanıcıların istediği herşeyi yapmak için teknoloji geliştirmeye kendilerini zorladılar” demiştir. Pazarın istediği yöne doğru atik bir şekilde basit çözümler bulmak sosyal networking sitesinin bir çok akıllıca hareket yapmasını sağlamıştır.

“Eğer bir şeyin networkü için herhangi bir düşünceniz varsa, Facebook teknoloji konuşmalarını bunların olmasını sağlamak için kullandı. Ve sürekli dinlediler. Daha fazla kullanıcı ve büyüme getirebilecek bir sonraki uygulamanın –bir sonraki promosyonun- ne olabileceği konusundaki yorumlara baktılar.” Milyarlarca dolar değerinde bir iş kurmak isteyen her kurucu için aynı kural geçerlidir.

  1. İşinizin nasıl para kazanacağını bulun

Zuckerberg sosyal bir misyonla işe başladı. Bu da Facebook un iş temelinin gelişen İnternet trendi üzerine kurulduğu ve kullanıcılarını daha sonra paraya çevirme düşüncesiyle işe başladığı anlamına gelmektedir.

2004 Şubatta kurulduktan bir ay sonra, Zuckerberg gelecekteki gelir fırsatları hakkında düşünmeye başladı. “ 1 Mart 2004 te Zuckerberg Harvard Crimson, okul gazetesine “ Gelecekte sağlayıcıların masrafını çıkarmak için reklam geliri elde etmek güzel olabilir” demiştir. Ve gelecekte derken 1 ay sonrasını kastettiği ortaya çıkmıştır.

Facebook kısa zamanda reklamlardan nasıl para kazanacağının yolunu bulmuştur. 2006 da TechCrunch da çıkan dedikodulara göre Facebook haftada 1 M dolar reklam geliri elde etmektdir.

2014 nin raporlarına göre, reklam gelirleri 2.96 milyar dolardı.

Gelir modelinizi oluşturmak esastır. İşinizin nasıl para kazanacağını anladığınız zaman, işinizi güçlü bir finansal etkiye sahip olacak yöne doğru geliştirmeniz mümkündür. Endüstrinizdeki anahtar oyuncuların nasıl para kazandığına bakın. Ardından şuan yapılanları nasıl geliştirebilieceğiniz üzerine düşünün.

Bir kere büyük bir problemi çözmeye odaklandığınız zaman, bunaltıcı bir iş yüküne sahip olacaksınız. İşleri halletmenin yolu onları basitleştirmektir. Müşterileriniz basitliği takdir edecek ve yolunuzda size yardım edeceklerdir. Ayrıca, karlı olma ve dünyada iz bırakmak amacıyla gelir modelinizi bildiğinizden emin olun.

 

 

Kaynak: http://yfsmagazine.com/2016/04/22/zuckerberg-rich-3-ways-to-build-a-business-worth-billions/