Blog

Uwheels: Bir hoverboard şirketi nasıl bu kadar hızlı başarıya ulaştı?

Hover-board’ların her zaman cool olduğunu biliyoruz. Ayrıca artık görülmemiş bir teknoloji harikası da değil. Ancak onları uygun fiyatla, geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırmak şimdiye kadar başarılamamış bir işti. Nereden çıktığını anlayamadığımız bir Uwheels fırtınası etrafı sarana kadar…

Uwheels büyük pazarlama gücü olan tanınmış bir şirketin markası değil. Milyonlarca dolar yatırım almış parlak bir girişim de değil. Kısaca sosyal medyacı olarak tanımlayabileceğimiz Dan Fleyshman isimli bir adamın kurduğu küçük bir şirket. Ancak bu şirket neredeyse ürününü piyasaya sürdüğü ilk hafta 1.2 milyon dolarlık satış yapmayı başardı. Bunu yaparken 1 dolar pazarlama bütçesi de harcamadı. Şirket tüm maddi gücünü ürün stoğunu güçlü tutmak için kullandı ve gerçekten de o stoğu çok hızlı şekilde satmayı başardı.

Tüm bunlarda elbette hover-board’un havalı bir ürün olmasının etkisi var. Ancak Uwheels rakipleri arasından sıyrılırken çok akıllı ve agresif hamleler yaparken ismini hep bir adım önde tutmayı başardı;

1- ‘Barter’ gücü

Eğer pazarlama bütçeniz yoksa bir şekilde bedava reklamınızı yaptırmak zorundasınız. Bunun da yolu geniş kitlelere hitap eden kişilerle olan iletişimizden geçiyor. Uwheels, ürünün karizmasını kullanmış ve bazı ünlü kişilere bedava ürün göndermiş. Elbette kutuyu açan ve Uwheels’i kullanan herkes ondan etkileniyor ve bunu sosyal medyada paylaşıyor. Paylaşan kişinin birkaç milyon takipçisi varsa, işte size üstü kapalı bir ürün karşılığı reklam.

Mesut_Ozil

2- Doğru kitleyi hedeflediler

Elbette sadece yüksek takipçi sayıları, hashtag’ler, tweet’ler kadar doğru kullanıcı kitlesini hedeflemek de önemli. Dolayısıyla Uwheels hem ürünün 699 dolarlık fiyatını ödeyebilecek müşterilere ulaşmak için yüksek fiyatlı ürünler satan markalarla işbirlikleri inşa etmiş, hem de kaykay grupları ve kaykaycılara hitap eden sosyal medya hesaplarıyla ürün değişimi yaparak doğru kişilere ulaşmayı başarmış.

3- Talebe anında cevap verebildiler

Yeni bir şirket olduğu için Uwheels için talebi tahmin etmek çok önemliydi. Zira tanınmamış bir marka ilk başta fazla ürün satmayı beklemediği için stokları düşük olacaktı. Ancak ünlülerin sosyal medya hesaplarında ürünü gören kişiler de ciddi bir talep anlamına geliyor. Dolayısıyla Uwheels ani talep artışlarında ürün bulunabilirliğini hep en iyi şekilde yönetmeyi başardı.

Uwheels, global anlamdaki başarısını sıfır reklam bütçesine rağmen harika bir tanıtım elde etmesine borçlu. Bu tüm girişimlerin örnek alması gereken bir durum. Kapıları çalmak, telefonlara sarılmak, insanlardan iyilik istemek ve harcamaları mümkün olduğunca düşük tutarken bir ivme yakalayabilmek başarıya gitme ihtimali yüksek bir formül.