Blog

Türkiye neden girişimcilere özel vize uygulamıyor?

Genellikle yazdığımız blog yazılarında girişimcilerin aklındaki sorulara cevap vermeyi amaçlarız. Ancak bu yazıdaki amacımız bir soru sormak. Zira yanıtı henüz biz de bilmiyoruz. Türkiye, bölgede lider pozisyona sahip bir ülke olarak neden girişimcilere özel bir vize uygulamıyor?

Tüm dünyada girişimcilik sıcak bir konu. Belki ”orada henüz yoktur” diyeceğiniz ülkelerde bile girişimcilikle ilgili toplantılar düzenleniyor, girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için çalışmalar yapılıyor. Hal böyleyken Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin yaşadığı yükseliş de çok şaşırtıcı değil.

Ancak şunu da gözden kaçırmamak gerekiyor; bir girişimci için önemli olan şey belirlediği hedefe ulaşmak. Dolayısıyla bunun için ülke değiştirmesi gerekirse bunu da yapabiliyor. Bugün bir girişimcinin Türkiye’de olmasıyla, San Francisco’da olması imkanlar açısından fark yaratıyor ve herkes bunun farkında. Amerika’da farklı ülkelerden göç etmiş birçok proje – girişimci bulunuyor.

Elbette bizim girişimlerimiz Amerika pazarı için hayal kurarken yurt dışından girişimler de Türkiye pazarı için hayal kuruyor olabilir. Zira Türkiye, Çin ya da ABD kadar büyük olmasa da birçok ülkeye kıyasla kalabalık bir nüfusa sahip. Bunun haricinde girişimcilere sunulan imkanlar bakımından kusursuz olmasak da iyi bir noktadayız. Dolayısıyla Türkiye, girişimciler çekebilecek bir ülke.

Türkiye’de hep ‘tersine beyin göçü’nden bahsederiz. Ancak şu bir gerçek ki sadece kendi vatandaşlarımızı geri döndürmek değil, başka ülkelerden beyinleri de kendi ülkemize çekmek zorundayız. Dolayısıyla başka ülkelerden gelecek girişimlere kapıları sonuna kadar açmak, onlara kolaylıklar sağlamak değerli bir şey. Bunu sağlamak için en başta gelen konulardan biri de ‘Girişimcilik Vizesi’.

Bu konuyla ilgili Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı da henüz kamuoyuyla paylaşılmış bir plan olmadığına dikkat çekmiş ve Türkiye’nin rekabetçilik sıralamalarında geriye düştüğüne dikkat çekmiş.

Tüm bunlar gösteriyor ki sadece buradan girişimciler çıkmasına odaklanmak değil, değerli beyinleri ülkemize çekmek de önemli olmalı. Türkiye, girişimcilere özel bir vize uygulamalasına geçerek bölgede önemli bir potansiyele erişebilir.

Sadece Etohum olarak bizlerin Pakistan’dan, Hindistan’dan, Nijerya’dan aldığımız başvurular bile bu konuda potansiyelimiz olduğunu gösteriyor.